Citat:
Ursprungligen postat av brybjörn
Hmm, det låter inte som en dum idé faktiskt. Men skulle inte det bli jättedyrt? :

vet inte vad det skulle kosta att göra i glasfiber, kolla ngn guide på internet för att se vad som behövs sedan bara kolla vad materialet kostar.
googlade, fick upp denna
guide, verkar (har ingen aning igentligen, då jag sj aldrig använt glasfiber.) vettig.
behöver antagligen inte lika många lager som han skriver om då ditt inte ska sitta på en bil utan bara ska vara lätt och hård för att funka
gör samma sak fast med en badboll (måste skydda den på ngt sätt tror jag för vissa plaster smälter med polyester, kanske går nog bra med epoxy men det får du kolla upp själv, vet heller inte för och nackdelar med polyester/epoxy så det kan även vara bra att kolla) som modell?
kollade på biltema vad lite av grejerna kostade och man verkar komma undan med några hundralappar. öronen skulle du kunna göra med samma process fast du använder en djuptalrik som modell vette fan hur man får ut grejerna sedan badbollen lär ju gå sönder när du skär ut munnen så det är inga problem men en öronen ska du ju inte skära sönder annat än för att passa fast dem på huvet : / (kanske skära upp runt kanten plocka ut talriken och he ihop "delarna igen med mer glasfiber.)
gissar bara nu (som jag sa tidigare har jag aldrig gjort ngt själv i glasfiber) så det kan ju gå åt helvete också.
Man kanske kan göra utan glasfiber också (bara med epoxy/polyester) men det kanske blir för svagt/mjukt eller ngn annan nackdel. kanske även är svårare