Update: Ringde glasfirman idag, och jag fick inget positivt besked där heller. De skulle kunna tillverka en sån glob i plast, men den skulle inte gå att få helt rund, och den skulle tydligen kosta "några tusenlappar".
Jag hade kunnat beställa en glob från den amerikanska hemsidan, en tusenlapp är ändå inte jättemycket. Grejen är dock att det är första gången jag ska göra en sån här mask, och det ska tydligen vara rätt enkelt att råka ha sönder globen/göra något fel när man gör det första gången. Då känns det lite waste att betala så mycket pengar.
Jag har nu officiellt gett upp mina försök att hitta en sån där förbannad jävla glob, och jag övergår till plan B: hamsterbollen. Jag har nu beställt en
sån här, den ska tydligen gå att använda också. Jag tror att det materialet kan vara lite lättare att arbeta med också, eftersom den där plasten inte är lika hård och inte spricker lika lätt.
Jag kan tänka mig att komma med uppdateringar allt eftersom arbetet fortgår, jag planerar att börja jobba på den nästa vecka någon gång.