Ja attans, ibland blire fel!
Men detta var inte så illa. En midi-keyboard har inga ljud (och oftast inga högtalare heller), utan man måste köra in till en dator. Finns olika vägar att ta i datorn sen, antingen kan man köra en piano/synth plugg som standalone Dvs. du öppnar ett program som midikeyboarden "svarar på". Eller så kan man köra genom ett DAWprogram, typ Reaper, Logic, ProTools.
Man har många möjligheter med en midi-keyboard, och din går att använda! Men du måste någonstans avgöra om det är rätt produkt för dig, blir en helt annan nivå när man ska välja input osv med en midikeyboard. Detta i sig är inget svårt, men att som nybörjare är det kanske inte vad man vill hålla på med.
Sen slår jag ett slag för Reaper, funkar kanon att använda, och personligen tycker jag det är lättare än Cubase liknande program.