Tror det är ljusets hastighet i vacuum de syftar på.
Tror inte de skickat ut neutrinon och samtidigt slagit på en laser och ser vilken som kommer först, utan skickat ut neutrinon och sedan
jämfört med hur lång tid det borde tagit för ljuset att nå dit i vacuum eftersom de redan vet ljusets hastighet
Citat:
Ursprungligen postat av udobin
Det var ju som dom där "forskarna" som påstod sig hade kommit på hur man gjorde fusion i en liten låda, deras experiment var på löpsedlarna ca 1 vecka, sen hörde man aldrig mer talas om det om jag inte minns fel?
De håller dock på att lansera den produkten på marknaden. Anledningen att det dog var för att det inte var en öppen redovisning av hur det fungerar som vetenskap brukar vara. De vill tjäna pengar på produkten och inte låta sig kopieras vill därför inte avslöja hur det går till - enligt dom själva.
Därför tappar folk intresse, för i slutändan kan det helt enkelt vara en simpel mänsklig medveten lögn och bluff.