Citat:
Ursprungligen postat av ceph
Detta var faktiskt väldigt fascinerande! Hoppas de klurar ut vad de små prickarna är. Spontant tycker jag det ser ut som olika bitar skräp som hänger med. Vi ska ha i åtanke att färjan under ISS-uppdragen gjorde ~27500km/h i omloppsbana. Då dessa objekt tycks följa med undertill håller de en liknande hastighet. Alternativt befinner de sig på linsen eller inuti kamerahuset. Är de de facto utanför så är en rimlig modell att det kan vara partiklar från farkosten själv som lossnat av olika anledningar.
Dina första två tolkningar tror jag är rimliga. Så även denna, men ett par förtydliganden:
Smuts inne i kamerahuset eller på frontlinsen syns praktiskt taget aldrig på bild. Du kan till och med plåta genom gallerstängsel utan att det kommer med om du fokuserar tillräckligt långt bort!
Någon av kommentarerna nämner att detta är en del av en längre film, där man diskuterar omkringflygande bitar av värmeisolering från färjan. Det är därför de diskuterar saken överhuvud taget. Problemet torde alltså vara löst.