Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-09-15, 16:06
  #1
Medlem
Hej. Har några cirklar av sten som ska byggas och den ska göras av murblock. Dessa är rektangulära och blir inte jättesnygga om man gör en cirkel utan att snesåga dessa.

Stenen har ytan 350mmx 210mm. Innediametern på cirklen ska vara 1500mm.
Frågan är, vilken vinkel eller hur många cm kortare ska insidan på stenen vara för att det ska bli så snygg cirkel som möjligt?
Citera
2011-09-15, 20:20
  #2
Medlem
Jag får det till 21.5 mm eller 5.8 grader.
Citera
2011-09-15, 22:46
  #3
Medlem
Jag får uttrycket för sågningen på bägge sidor till s = l/(D/b+2) där l är 350mm D är 1500mm och b är 210mm eller ungefär 38,3mm genom att titta på likformiga trianglar. Vad som inte kanske blir så snyggt är att det verkar bli 17,3 stenar. Är det möjligt att göra cirkeln lite mindre eller större så att det blir det ett jämt antal stenar?

En aningen mindre cirkel skulle det bli om du lade ut 17 stenar i en cirkel på ett jämt underlag och lät dessa tangera varandra detta blir då innerdiametern minus 2 gånger bredden (om du tar ett snöre från centrum kan du få cirkeln förvånansvärt rund) märk ut placeringen och vänd in en sten mot centrum, nu är det lätt att dra en linje från centrum till ytterhörnet. Såga efter linjen. Nu borde du ha en fin sten cirkel utan att ha utfört den minsta lilla beräkning!

Edit: Vill du ha lite mellanrum mellan stenarna bör du lägga dem en bit från varandra.
__________________
Senast redigerad av Oscar111 2011-09-15 kl. 22:58.
Citera
2011-09-16, 01:29
  #4
Medlem
Hur ser dina uträkningar ut?

Jag får det till att D+b och l/2 (vilka är vinkelräta) bildar katetrar till den triangel som är likformig med s och b enligt:

s/b = (l/2)/(D+b)

s = l/(2(D/b+1))
Citera
2011-09-16, 10:06
  #5
Medlem
Offsures avatar
Flyttad till uppgiftsforumet, tillsägelse för 0.02
/mod
Citera
2011-09-16, 11:08
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ruzlerta
Hur ser dina uträkningar ut?

Jag får det till att D+b och l/2 (vilka är vinkelräta) bildar katetrar till den triangel som är likformig med s och b enligt:

s/b = (l/2)/(D+b)

s = l/(2(D/b+1))
Du har blandat i hop radien och diametern.

Inte tycker jag att detta ser ut som en naturvetenskaplig uppgift eftersom det inte riktigt fungerar på sluttampen med omkretsen och det är lite oklart vad man menar med diameter på en kantig figur.
Citera
2011-09-16, 11:51
  #7
Medlem
Jag får det till att du ska använda 32st stenar. Kapa båda sidor på varje sten med en vinkel på 5,6 grader eller 34.4 mm. Dvs innerbredden på varje sten ska vara 141,2mm (ytterbredd 210mm). Du kommer får 5.8mm glipa mellan varje sten om du gör på detta sätt. Perfekt för murbruk

Alternativet är 147mm innerbredd på varje sten, då får du ingen glipa på centrumcirkeln, men fortfarande 5.8mm glipa på yttercirkeln. Tror alt 1 är lättare att få till bra.




Obs, är ju lite tolkningsfråga detta. Jag menar att du ska lägga stenarna med den långa sidan längs med radien av cirkeln. Dvs, INTE med den långa sidan längs med omkretsen.
__________________
Senast redigerad av Innos 2011-09-16 kl. 12:05. Anledning: Felskrivning, förtydling
Citera
2011-09-16, 14:03
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oscar111
Du har blandat i hop radien och diametern.

Inte tycker jag att detta ser ut som en naturvetenskaplig uppgift eftersom det inte riktigt fungerar på sluttampen med omkretsen och det är lite oklart vad man menar med diameter på en kantig figur.

Tji fick jag för att inte läsa frågeställningen ordentligt. Känns bekant från min studietid.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback