Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-09-15, 11:51
  #1
Medlem
Laktossnusks avatar
Hejsan
För några veckor sen kom jag på att jag skulle vilja börja göra lite musik. Eller i alla fall försöka lära mig

Därför har jag försökt att hitta lite program som skulle vara bra alternativ, har hittills fixat FL 10 och Ableton, dock så känns det inte så motiverande för mig att börja lära mig programmen eftersom om jag måste byta program kommer det bara vara slöseri med tid.

Jag kommer troligen producera Dubstep och DnB i majoritet, men vet inte om man nu skulle få för sig att testa annat också.

Har ni tips på några breda och bra program så skriv gärna, alla tips uppskattas!
Peace
Citera
2011-09-15, 13:11
  #2
Medlem
Om du planerar att vara seriös i ditt skapande så är Cubase, Logic eller Pro Tools programmen som du aldrig kommer behöva byta upp dig från.

Beror lite på vilket operativsystem du sitter på. Cubase för PCn. Logic för Macen. Pro Tools för båda.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback