Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2004-12-04, 16:49
  #1
Medlem
Gammal Hårdrockares avatar
Något som är grovt underskattat och som har kommit lite i skymundan är alla dessa miniserier på kanske tre tvåtimmarslånga avsnitt.
Jag älskar dem och här är mina favoriter:

1. "Chiefs" (Delano, Georgia) Efter Stuart Woods ypperliga roman.
Tyvärr så sjunker serien lite eftersom man har pinsamt dålig och övertydlig bakgrundsmusik a´la tidigt åttiotal. När det är spännande är det basstråkar (Buh på er!) och när det är kärlek på gång så blir det larvigt plingeplong och sockriga fioler.
Vissa skådespelare är mycket bra och idel kända namn medans andra är amatörer och rent fantastiskt dåliga. Varför man har denna märkliga mix har jag faktiskt ingen aning om?
Hur som helst så är den helt klart sevärd och finns att köpa på DVD.

2. "In cold blood" (Efter Truman Capotes roman som är baserad på verkliga händelser)
Handlar om två misslyckade småtjuvar som rånmördar en hel familj i Mellanvästern på femtiotalet.
Mycket bra, utmärkta skådespelare (Bl a Eric Roberts) och helt ok filmmusik.
Finns också att köpa på DVD!

3. "Bödelns sång" (Efter Norman Mailers verklighetsbaserade roman)
Handlar om mördaren Gary Gilmore och hans väg till de mord som han senare blev dömd till döden för.
Mycket bra miniserie med bl a Tommy Lee Jones som spelar rollen av den flerfaldiga mördaren Gary Gilmore.
Jag har letat som fan efter den här miniserien men inte lyckats hitta den på DVD.
Citera
2004-12-04, 17:29
  #2
Banned
JohnnyTs avatar
nummer tre har jag sett. Den var bra helt klart.
Citera
2004-12-04, 17:41
  #3
Medlem
bpajs avatar
En serie/dubbelfilm (två avsnitt ) som jag bara sett en gång för några år sedan, men som jag minns var mycket bra, är filmatiseringen av hur Randy Weaver med familj går från att vara konservativt kristna till nazister.

De flyttar ut i skogen, smugglar vapen, etc etc. Till slut slår FBI till mot dem och bl.a sonen på fjorton år skjuts till döds.

Har tänkt att skaffa både den och någon bok om händelsen men det har inte blivit av än. Minns inte vad den heter men om någon är intresserad kan jag söka reda på det. (antagligen "ruby ridge någonting någonting")
Citera
2004-12-04, 17:55
  #4
Medlem
Strifes avatar
The Siege at Ruby Ridge heter den.
Citera
2004-12-04, 17:57
  #5
Medlem
Gammal Hårdrockares avatar
bpaj:

Jag vet vilken miniserie du menar men tyvärr så minns jag fan inte vad den hette.
Citera
2004-12-04, 18:14
  #6
Medlem
bpajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strife
The Siege at Ruby Ridge heter den.

Just det. Händelsen används än idag som kritik mot den amerikanska regeringen (från högerkanten dvs). Har för mig att Randy blev friad och att allt tystades ner. Inte så populärt när FBI-agenter skjuter barn och obeväpnade mödrar med spädbarn

Om någon skulle råka ha den i lämpligt datorformat... skicka PM.
Citera
2004-12-04, 19:27
  #7
Medlem
pockis avatar
Kanske för lång, men jag gillar verkligen Edge Of Darkness (Den Svarta Blomman på svenska), 6 dryga timmen långa avsnitt.
Fick fem BAFTA 1986.
Citera
2006-04-02, 09:46
  #8
Medlem
Gammal Hårdrockares avatar
Det gjordes ju även en miniserie av den gamla filmen "Härifrån till evigheten" i slutet av sjuttiotalet. Den skulle jag också vilja ha tag i.
Jag minns att jag tyckte att den var jävligt bra. I och för sig så hade man ju inte så stora krav då, man var ju enbart van vid skiten som de visade på statliga monopol-TV så med jämförelse med den smörjan så var ju allt bra som inte följde den vanliga mallen med förmynderi, pekpinnar och allmänt flum.
Citera
2006-04-02, 10:10
  #9
Medlem
Wittgensteins avatar
Chiefs såg jag när den gick på trean för evigheter sedan. Rekommenderas varmt.
Citera
2006-04-02, 10:13
  #10
Medlem
Capones avatar
Den enda miniserie man egentligen behöver se är Lars von Triers "Riket".
Citera
2006-04-02, 13:03
  #11
Medlem
Cineastens avatar
Chiefs är bra. Ska tydligen finnas en längre version av den (6 timmar) som visats i USA vid flera tillfällen. Den som visats i Sverige är nedkortad så att merparten av historien om den rasistiske polischefen Sonny Butts (Brad Davis) plockats bort.

Jag har försökt få tag i den oklippta versionen men det är stört omöjligt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback