Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-09-14, 21:29
  #1
Medlem
Idag kom samtalet jag inte trodde jag skulle få. Busan som rymt från min fd vän var så desperat att hon gick in i en djuraffär och började äta hundgodis. (Då är man desperat)

Hon är ju mager efter att ha varit på rymmen sen i maj, men några andra skador hittar jag inte.
Det känns inte som att jag behöver rusa till en veterinär med katten, hon äter, dricker och går på lådan.

Däremot så har hon maskmage, ser ut som ett streck med en boll på. Jag har Milbemax hemma och tänkte ge henne det, men räcker det som avmaskningsmedel?
Jag tänkte ringa min veterinär i morgon och höra lite med henne vad jag ska göra för att få ordning på katten. Tandsten behöver tas men kattskrället måste nog upp i vikt först innan den kan tas.
Citera
2011-09-14, 21:41
  #2
Avstängd
LOKO_MOTIVs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Creatora
Idag kom samtalet jag inte trodde jag skulle få. Busan som rymt från min fd vän var så desperat att hon gick in i en djuraffär och började äta hundgodis. (Då är man desperat)

Hon är ju mager efter att ha varit på rymmen sen i maj, men några andra skador hittar jag inte.
Det känns inte som att jag behöver rusa till en veterinär med katten, hon äter, dricker och går på lådan.

Däremot så har hon maskmage, ser ut som ett streck med en boll på. Jag har Milbemax hemma och tänkte ge henne det, men räcker det som avmaskningsmedel?
Jag tänkte ringa min veterinär i morgon och höra lite med henne vad jag ska göra för att få ordning på katten.
Tandsten behöver tas men kattskrället måste nog upp i vikt först innan den kan tas.

Hör med din veterinär i morgon men Milbemax låter som en bra början.
Som du även säger så är det nog bra att vänta med Busans tandsten till allt börjar återgå till det normala.

Grattis till den glada nyheten!

P.s varför är det din "fd vän"?

D.s
Citera
2011-09-14, 21:53
  #3
Medlem
Katter tål inte svält dom kan få fettlever, så hör dig för vad din katt bör äta nu ifa den tagit skada.
Citera
2011-09-14, 21:55
  #4
Medlem
Lys avatar
Grattis till att katten kom tillbaka! Det är nog bra att göra en veterinärkoll och avmaska. En katt jag pga av vissa omständigheter var tvungen att ge ett nytt hem för ett par år sen försvann. Hon var ett behagligt litet våp som avskydde att vara ute, så vi trodde att hon tyvärr dött. Men dryga två månader senare ringde en polis och berättade att katten flyttat in på polisstationen och brukade sitta med poliserna i deras fikarum! Eftersom hon inte trivts i det hem jag skaffat åt henne så frågade polisen om han kunde få henne. " Vi är många här som vill adoptera henne, och hon följer efter mig som en liten sockerbit, får jag ta henne?" Så hon fick flytta hem till honom, och jag fick sen flera sms om att att hon trivdes och mådde bra, och hade fått tillbaka all sin energi. Det enda som hänt när hon var försvunnen var att hon blivit magrare och fått lite skabb i ett öra.

Om din katt inte är öronmärkt, gör det. Tack vare tatueringen i örat fick jag veta detta, jag var fortfarande registrerad som hennes ägare. En annan katt jag hade slank ut genom vädringsfönstret en kväll, hon var då ännu inte kastrerad och öronmärkt. Det skulle gjorts vid den tiden, men jag hade ännu inte varit iväg med henne, och hon var ju då en innekatt som brukade nöja sig med utevistelse på balkongen. Men hon försvann och kom aldrig tillbaka, fast jag letade dagligen i timmar lång tid efteråt. Jag saknar henne fortfarande och ångrar verkligen jag inte hade bokat tid för märkning och kastrering ännu tidigare. Hursomhelst, skönt att din katt är tillbaka och hoppas du får ha den i många år till. Och att han håller sig nära sitt hem hädanefter.
Citera
2011-09-14, 22:10
  #5
Medlem
Hon är öronmärkt och steriliserad, har alltid sett till det med mina katter. Det finns nog med oönskade kattungar och om något skulle hända katten så kan jag ju hittas.

Det får nog bli en resa till veterinären och en koll, visserligen hade Busan några kilon att plocka av men det kan vara vettigt med en kontroll ändå och få lite tips och råd.

Varför vännen är en f d är för att hon inte respekterat mig och vad jag sagt, det här är andra katten som hon "slarvat" bort för mig, hanen vet jag inte vart han är, f d vildkatt som han var, jag kommer nog aldrig få veta vad som hänt honom.
Citera
2011-09-15, 19:51
  #6
Medlem
I morgon ska katten till veterinär, det blir koll och lite blodprover tagna för att kolla njurarna och levern och sen avmaskning också.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback