Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-09-09, 10:08
  #1
Medlem
theodor.busses avatar
"90-årige Sigurd blev rånad"

Citat:
Det gick väldigt fort när de båda rånarna slog till mot Sigurd Öhman, 90 år, på öppen gata mitt i Piteå. "De tog alla pengar jag hade i plånboken, utom en tjuga".
...
Sigurd Öhman är 90 år gammal och bor i en lägenhet i centrala Piteå.
...
Det var tidigt på söndagsmorgonen som Sigurd Öhman tog sin käpp och promenerade iväg till Ica Kvantum för att handla mat.
...
Tjuven och hans brottskumpan, duon jobbade i lag, tog allting utom en tjuga som låg kvar i ett sidofack.
...
- Förhoppningsvis kommer det obehagliga minnet att blekna så småningom, säger Sigurd Öhman, 90-åring som blir 91 om två veckor.

"90-åringen var bevakad redan inne på ICA"

Citat:
Polisen anar vilken gruppering som ligger bakom åldringsrånet i Piteå. Vederbörande är fångade på film - men det är svårt att bevisa vilka ur gruppen som utfört den operativa brottsliga gärningen.

Vilken "gruppering" kan tänkas ligga bakom detta synnerligen fega brott? Polisongfolk i taxibrallor, kofta och svarta skor? Har liknande åldringsrån skett nyligen i Piteå?
Citera
2011-09-09, 12:01
  #2
Medlem
eilahtans avatar
Om jag känner till Piteå rätt så handlade detta om att så snabbt som möjligt få tag i pengar till lite drugs.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback