2012-06-05, 17:52
#133
Citat:
Att sakna incitament att jobba betyder inte nödvändigtvis att man inte vill jobba, utan att man inte uppmuntras eller vinner något på det.
Ursprungligen postat av acidofilus
När han säger att de är långtidsarbetslösa så beskriver han deras situationen. När han påstår att de "saknar incitament" för att söka arbete så påstår han att de inte vill jobba. Det är rimligt att fråga sig om hans syn på arbetslösa färgas av hans relation med sina fosterföräldrar, han verkar ju tro, liksom de flesta moderater, att arbetslösheten kan minskas om arbetslösa sökte jobb bättre. Därav miljarder i sjön till jobbcoacher och fas-3-anordnare.
Det fanns tidigare situationer där ekonomiska marginaleffekter av att ta ett jobb var negativa, dvs man kunde förlorade pengar på att ta ett jobb. Fortfarande, även med jobbskatteavdrag, kan man utan problem hitta situationer där personer med ekonomiskt bistånd får en marginaleffekt motsvarande 90% skatt på lönen av att ta ett jobb. Det gäller exempelvis effekten av att ta ett deltidsarbete, när socialbidragen kvittas bort mot den nya inkomsten. Samma marginaleffekter kan drabba den som går upp i arbetstid och tidigare fått relativt högt bostadsbidrag. Just höjda behovsprövade bostadsbidrag är nog bland det sämsta man kan genomföra sett till marginaleffektsituationen.
Man kan fråga sig själv, om man får ett erbjudande om ett halvtråkigt arbete med ganska lång resväg och kanske trista arbetstider, och erbjuds noll kronor i lön. Är man lat om man tackar nej till det erbjudandet?