Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2011-09-04, 09:37
  #1
Medlem
Leafdrops avatar
Intog igår för första gången en drog, vilket ledde till det värsta jag har upplevt i mitt liv, och då har jag varit med om att se min egna fader dö i vitögat osv.

skrev just en rapport nyligen om hur det var då jag antagligen kommer glömma bort det mer eller mindre efter ett tag. Ni får se om ni kan tyda vad jag har skrivit.

Är förövrigt 20 år, 186cm lång och väger 94 kg (tränar en del).

Min Snedtripp
Har aldrig rökt förut och kommer aldrig göra det igen.
Skriver mycket ur mitt perspektiv så kan bli svårt och tyda endel text

Drog:marijana (troligtvis)
Intag: 3-4 bloss, vet inte hur mycket.


Utspelar sig i X rum
Sitter i X rum och ska prova på att röka för första gången, tänkte att det var en grej man skulle checka av i livet, och troligtvis första och sista gången jag provade på det.
Allt känns bra under perioden tills jag känner hur jag fastnar i en slags bur och lägger mig X säng för att motverka vad som kommer ske härnäst. X kollar mot mig och tror att jag driver med honom, jag vet själv att detta kan gå hur jävla illa som helst.
Illusionerade människor börjar dyka upp runt omkring mig och skriker mot mig. Upptäcker senare att det är illusioner som ser exakt ut som mig, känns som att de försöker dra ur mig det ’farliga’ som jag har intagit. Känner att jag måste spy men kommer isåfall brytas av på mitten, så undviker det så gått det går.

Medans jag känner allt det här skriker jag i stortsett i sängen och hör hur X vill att jag ska lugna mig då grannarna kan höra.
Känner då att det är exakt vad jag vill att de ska göra då jag inte vill dö såhär. Tillslut börjar jag lugna mig och X är Avslappnad av att jag äntligen sätter mig upp och ser hyffsat kry ut. Jag är själv glad över att det är över (tiden måste då ha gått runt en kvart sen jag rökte).
Men varför tänker jag bara LG LG LG LG LG LG LG LG LG LG, vad är det för text som ploppar upp ur intet framför mig i mig överallt, det är det enda jag kan tänka på, vad är LG för nåt?. Känner att jag behöver koffein så ber X att hämta en cola åt mig fort som fan då min puls håller på att sjunka.
Börjar genast ställa mig upp ur sängen och rör på mig då pulsen håller på att sjunka drastiskt, och jag vill fan inte dö såhär. Fortfarande ser jag bara ordet LG framför mig.
Får i mig colan men känner att det är försent, Ser en slags pyramid framför mig som ser ut som en slags kub.


Ser hur jag sakta men säkert sjunker ner i denna pyramiden, och inser att det är såhär man dör. Allt börjar svartna och X tror att jag ’hallucinerar’ vilket jag troligtvis gör, men detta känns så jävla verkligt så det är otroligt att detta skulle vara en hallucination.
Ligger nu helt stilla i sängen och stirrar bara uppåt med en puls som inte går att beskriva. Just nu är jag längst ner i pyramiden som jag hallucinerar framför mig, som ser ungefär ut som den som jag skrivit ner.
Jag sjunker mer eller mindre ner i en dvala och allt mörknar till, X röst är långt härifrån just nu och detta kan inte vara sant, jag ska inte dö här, inte på detta viset. Vad hände med min träningskarriär? Mitt förhållande? Mitt framtida barn? Detta var fan inte möjligt.


Hur ska det här se ut när jag ligger helt död i X rum och polisen, morsan, släkten, upptäcker mig?
Ska de tro att jag är en jävla drogkille som har drogat sen jag var 18 och nu fått min första snedtripp och råkat dö under trippen?

Nej jag ska fan inte dö, inte nu! Försöker dra mig uppåt ur denna djupa dvala, och sätter mig mer eller mindre i sängen, ’Y’ står nu jämte och undrar vad som har hänt. De vet inte om de ska ringa polisen eller inte, jag stoppar dem i sista sekund då jag känner att allt börjar bli bra igen. JAAA livet är räddat, jag sitter upp jag är inte död, fan va härligt. Får i mig vatten som tydligen ska ställa allt det här till rätta.
Jag tänker just nu i tunnelseende och har inte förstått att detta bara är början av en sjukt misslyckad kväll.

Plötsligt är det inte LG LG LG LG som dyker upp från intet utan BG BG BG, Detta är inte över känner jag från intet och vet att så här kommer jag ha det i hela mitt jävla liv, livet är helt jävla kört pga 10 jävla minuter av en dum drog.
Jag måste ut, UT, UT fort och det är nu. De måste ringa mina föräldrar nu, skiter i konsekvenserna, det är inte värt och dö såhär inte här, inte nu.

Står nu utanför X gata och säger till folk att ringa polisen för att X ska förstå hur fucked up det här är, Jag ligger just nu längst upp på pyramiden och lever på mitt adrenalin, som sakta men säkert kommer sjunka

En volvo kör förbi men ser detta som ett skämt eller att jag är helt jävla tvär i huvudet. En kvinna kommer förbi med en hund, men hon har inte mobil på sig och X säger till henne att jag bara driver med henne.

Pyramiden börjar drastiskt sjunka igen och jag sätter mig ned vid en lyktstolpe och försöker intala mig själv att livet är över, dags att säga farväl till X och Y och säga till dem vilka de ska hälsa till nu när jag är borta från denna värld. Fy fan för dem att uppleva det här, jag om någon borde skrämma dem nu från att ta droger.

Ligger nu i dvala igen och infinner mig att jag är död, men varför kan jag höra dem? Varför är jag i det psyket att jag kan urskilja vem som är vem? Vad är det här? Jag ska vara död just nu!? Pulsen ligger ju på -.
Nej ligger jag i koma nu eller vad är det här?
Försöker sippra fram ord om att de ska ta livet av mig innan jag är helt borta och kommer enbart ligga hemma i min säng och önskat att jag dog på den platsen, just där.
Livet är kört, kommer vara ett sånt offer som alla kollar på och tänker ’tur att inte min son drogade ner sig på det där sättet, den killen måste varit helt bäng under sin ungdomstid’. Varför ska jag vara en krympling? Kan 10 minuter av ens liv verkligen förstöra allting? Ja tydligen kan det ju det har jag nu märkt. 10 minuter av ens liv fy fan va orättvist.


Kommer sakta men säkert nu upp ur dvalan och intalar mig själv att jag måste ha adrenalin för att hjärtat ska kunna gå igång igen.
Jag rör på mig, jag måste röra på mig, denna mardröm är det värsta jag varit med om, jag ska inte dö nu, inte idag.
Stegen går fort nu, är på väg upp mot ishallen i ett raskt tempo, X följer efter men inte i mitt tempo, då springa är det enda som kan hålla mig vid liv, Jag lever som jason Statham i ’crank’.
Stannar plötsligt upp någonstans och adrenalinet börjar sjunka igen. FAN



Ligger i dvala igen med målet inriktat på att tredje gången är man död. Ligger i mer eller mindre fosterställning och kvider mig skamset över att det är kört.
Psyket säger till mig att jag kommer leva så här, i koma. Kommer inte kunna urskilja verklighet och illusion.
Tänk om jag redan är död och detta är en enda mardröm som jag kommer få leva igenom hela mitt liv, Nirvana pga mina synder. Tunnelseendet är oerhört och att kunna behärska sig finns inte.


Ställer mig nu upp då pyramiden sakta men säkert börjar röra sig uppåt igen, jag måste spy och det är nu annars är jag död.
X kollar bekymrat på mig när jag försöker få upp allt jag har fått i mig den dagen, allt måste upp nu annars är det hejdå med mitt liv. Tar minst 3-4 uppkvälvningar för att jag ska känna att jag iallafall jag har gjort vad jag kan för att undkomma min död.
Måste nu dock härifrån fort, måste ringa polis/ambulans. Jag skiter ifall jag åker in på anstalten, det är fan mer värt än att leva i det nirvana jag just har upplevt.

Befinner mig nu utanför ett hus och ber om en telefon med min nerspydda vänstra hand jämte mig. Jag får en telefon och ringer polisen som kopplar mig till ambulans.
Han frågar mig vad jag intagit och om jag druckit under kvällen med en lugn röst. Jag ropar åt han att detta är allvarligt och att de måste skicka en ambulans direkt, han säger med en lugn röst att marijana inte kan döda en.
Med en tvär blick frågar jag X om det är marijana eller inte, han har inte en aning och jag hoppas nu innerligt att det är marijana jag har fått i mig och inte en dödardrog som man har hört att andra har omkommit av.

Jag skriker nu åt killen i luren att han måste få hit en ambulans nu annars får han stå för att jag dör. Stänger av luren och går därifrån.

Jag befinner mig nu utanför ett stort hus som har befolkat med fest. Om det är någonstans jag kan få hjälp så är det där. Jag kliver upp på deras altann och säger till dem att jag kommer att dö, och de får gärna hjälpa mig om de inte vill bevittna en killes unga död.

De omhändertar mig och det är endast nu under de här 2 timmarna av rent helvete som jag känner att jag kanske kommer överleva detta ändå.
Tydligen var 2 stycken av dem som var där sjukskörterskor så de kollade upp mig om jag hade druckit innan osv. Jag trodde inte ett skvatt på att de var sjuksköterskor utan att de bara ville lugna ner mig.
Men tydligen hade jag fel.


Allt börjar mer eller mindre bli lugnt och jag börjar behärska mig och känner att allt mer eller mindre börjar lugna sig. Förhoppningsvis är det nu bara alkoholen som spelar mig ett spratt. Det är lugnt nu, det är över, jag kommer inte dö........


Detta var min tripp, och får se härdanefter om det blir några konsekvenser av detta då jag var rätt offentlig den kvällen.

Kopierade detta från ett word dokument och la fet stilt på en del texter för att få det iallafall lite mera klart
Citera
2011-09-04, 09:54
  #2
Medlem
du kanske inte mådde bra stunden innan du blossade? då är det ganska stor risk för snetripp och dåliga tankar etc etc...
Citera
2011-09-04, 09:54
  #3
Medlem
Johan_08s avatar
Säker på att det var cannabis du tog?
Citera
2011-09-04, 10:01
  #4
Medlem
ZyClaves avatar
Var du full samtidigt? Det är väldigt relevant att skriva det i inledningen isåfall och inte sista raden :P.

Då du säger tripp ofta, så undrar jag om du kände "loop" känslan? I stil med att allt är en deja vu.

Hur mådde din kompis? Har han rökt tidigare, och kan bekräfta för dig att det var cannabis?

I övrigt är det ett mysterium för mig hur folk kan få så tydliga hallisar av så små mängder cannabis...
Jag kan få väldigt små när jag rökt mycket, och fokuserar blicken på något...

Underhållande läsning i alla fall 3/5! (tips: vill du ha en drog med extremt liten risk, om inte obefintlig, att snea på - ta ecstasy )
__________________
Senast redigerad av ZyClave 2011-09-04 kl. 10:03. Anledning: Stavning
Citera
2011-09-04, 10:02
  #5
Medlem
Ferromans avatar
Var du säker på att du rökte Marijuana? Om du nu gjorde det så låter du som ett psykfall innan du började röka, helvete vilken snedtripp. Det låter väldigt osannolikt att du rökte Marijuana, verkar vara något annat skumt du har rökt.
Citera
2011-09-04, 10:53
  #6
Medlem
Leafdrops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sellyoursoul
du kanske inte mådde bra stunden innan du blossade? då är det ganska stor risk för snetripp och dåliga tankar etc etc...
just den dagen mådde jag ypperligt, har dock sökt upp mig för adhd etc, så helt topp trimm mår jag inte :P har det rätt svajigt
Citera
2011-09-04, 10:53
  #7
Medlem
Leafdrops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan_08
Säker på att det var cannabis du tog?

det var gröna växter, dock som sagt var jag inte säker
Citera
2011-09-04, 11:28
  #8
Medlem
Mr.Pennypackers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leafdrop

Allt känns bra under perioden tills jag känner hur jag fastnar i en slags bur och lägger mig X säng för att motverka vad som kommer ske härnäst. X kollar mot mig och tror att jag driver med honom, jag vet själv att detta kan gå hur jävla illa som helst.

Ledsen men slutade läsa där. Du visste alltså innan hur det skulle gå (åt helvete), ändå rökte du. Att du sedan även var alkoholpåverkad, ja herregud vad skall man säga...Testa att röka nykter, och sluta tänk på att snea, händer endast de som är oroliga för det.

Tips till nästa gång: Läs på innan du testar en drog.

Edit: För övrigt, känn dig lyckligt lottad, aldrig hört talas om någon som fått tydliga hallucinationer av CB. Du måste verkligen vara speciell.
Citera
2011-09-04, 13:23
  #9
Medlem
lehlehs avatar
Utav läsningen får jag intrycket utav att du är en väldigt svag och korkad människa.

Att du inte kan lugna ner dig själv ifrån cannabis "hallisar". Att du sedan börjar skrika, göra ljud och springa ut på gatan. Du kunde ha fått dig och din vän torskade och på så sätt kanske förstöra många utav era framtida yrkesmöjligheter.

Kort och gott, bra att du förstår att du aldrig mer ska ta någon drog alls. Sök hjälp för ditt adhd eller vad du nu kan ha.
Citera
2011-09-04, 13:41
  #10
Medlem
CoopColas avatar
Haha skitsnack
Citera
2011-09-04, 15:42
  #11
Medlem
Leafdrops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Pennypacker
Ledsen men slutade läsa där. Du visste alltså innan hur det skulle gå (åt helvete), ändå rökte du. Att du sedan även var alkoholpåverkad, ja herregud vad skall man säga...Testa att röka nykter, och sluta tänk på att snea, händer endast de som är oroliga för det.

Tips till nästa gång: Läs på innan du testar en drog.

Edit: För övrigt, känn dig lyckligt lottad, aldrig hört talas om någon som fått tydliga hallucinationer av CB. Du måste verkligen vara speciell.

jag hade ingen aning att jag skulle snea! visste inte att man kunde snea på cb, och vet inte heller än om det ens var cb.
Citera
2011-09-04, 15:44
  #12
Medlem
Leafdrops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lehleh
Utav läsningen får jag intrycket utav att du är en väldigt svag och korkad människa.

Att du inte kan lugna ner dig själv ifrån cannabis "hallisar". Att du sedan börjar skrika, göra ljud och springa ut på gatan. Du kunde ha fått dig och din vän torskade och på så sätt kanske förstöra många utav era framtida yrkesmöjligheter.

Kort och gott, bra att du förstår att du aldrig mer ska ta någon drog alls. Sök hjälp för ditt adhd eller vad du nu kan ha.

Jag låg ju i ett tillstånd då jag kände att om jag lugnar mig kommer jag att dö, och ja jag var helt medveten om riskerna och jag skit i allt om det vid det tillfället, åka dit var det minsta jag brydde mig om vid det tillfället......
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback