Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-09-03, 03:08
  #1
Medlem
Tjejen behöver en billig och liten bärbar till jobbet. Det innebär alltså maila, surfa, bloggberoende.. You get the point. Och självklart funkar vilken dator som helst till det men lite prestanda kan ju ändå vara önskvärt. Jag har tittat lite på den här http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=804253 och har hittills inte stött på så mycket negativ kritik och den ligger inom rätt prisklass för vad den skall användas till.

Så min fråga är, någon som har erfarenhet av den här datorn eller allmänt åsikter? Är det något att ha?
Citera
2011-09-03, 11:20
  #2
Medlem
Jättedålig laptop med extrem liten skärm men för det priset (1999:-) kan man nog inte vänta sig bättre prestanda.
Citera
2011-09-03, 11:55
  #3
Medlem
Som sagt så är det inget fancy som efterlyses utan endast en jobbdator men som åtminstone kan flyta på någorlunda ok. Valet av storleken på skärmen är medvetet. Om ni har något förslag något över det priset får ni självklart komma med förslag!
Citera
2011-09-09, 20:49
  #4
Medlem
cdon.com har oslagbara priser när det gäller netbook iaf.

Här har du en Acer med dubbla kärnor för endast 1890 kr:

http://cdon.se/hemelektronik/acer_ao...black-14925465

Köpte min Packard bell (Acer) för 1690 kr därifrån förra veckan. Visserligen med N455-processor men till det priset är det inte mycket att snacka om. Även om jag nu i efterhand skulle valt den jag länkar till ovan.
__________________
Senast redigerad av Gemini_ 2011-09-09 kl. 21:04.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback