Citat:
Ursprungligen postat av
spoiler
Betalvägg
"Annie Lööf har ägnat de senaste veckorna åt att internt försvara sitt besked i regeringsfrågan. Flera centerpartister klagar på tysthetskultur och är oroliga över vart partiet är på väg."
https://www.svd.se/missnoje-pyr-unde...nner-mig-lurad
Det mullrar onekligen i centerleden; till och med partiaktiva undrar hur partiet kom att bli en Annie-kult. Kan C bli ett normalt fungerande, borgerligt parti igen, eller är den tiden förbi?
Partiets "starka fästen" finns i glesbygd, sett till andel väljare, men volymen av väljare finns i Stockholm, där partiets sympatisörer torde betrakta sig som vänster mer än borgerliga. Dessa, huvudsakligen kvinnliga, väljare utgör numera partiet. Centern fick 500 röster i riksdagsvalet från Vindeln. I Vanadislunden i Stockholm fick partiet 624 röster.
Centern har fler sympatisörer i ett större bostadskvarter i Vasastan än i en normal centerpartistisk småkommun i inlandet.
Annie-kulten kan möjligen avvecklas, men en ny partiledare blir troligen en ung kvinna (från Stockholm?), som graviterar åt vänster, hyser en faiblesse för identitetspolitik och driver på ett fortsatt nationellt självskadebeteende.