Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-30, 00:35
  #1
Medlem
ScudStandards avatar
Ni far ursakta min franvaro av prickar over vissa bokstaver men so be it.

Klippet jag vill dela med mig fran en diskussion/debatt ar mellan representanter av diverse religioner. Och Christopher Hitchens.


http://www.youtube.com/watch?v=Xx_ov2NiNo4

Varfor acceptera nar religiosa man pompost och slentrianmassigt slanger ur sig "min son skrek mer vid sin forsta harklippning an vid sin omskarelse''? Som ett skamt. Varfor ger vi dem en carte blanche? Varfor ska en normalt tankande manniska acceptera att forsvarslosa barn laggs under kniven? Detsamma galler de bestialiska ritualerna av konsmutilering (?) som praktiseras i manga delar av varlden. Ta mormonerna i staterna och den systematiska pedofili som deras polygami innebar. Etc etc.

Jag har egentligen inga problem pa individniva, det ar tron i sig jag inte accepterar. Ma lata motsagelsefullt men min humanistiska sida tror inte alla som kallar sig religiosa foljer sin tro till punkt och pricka. Jag tror inte att alla ar fundamentalister. Mer att man inte egentligen synat och ifragasatt sin tro. Sa jag avskyr inte varenda manniska som kallar sig religiosa.

Men min poang ar att vi utan att hoja ett ogonbryn accepterar att riktigt vidriga saker utfors i religionens namn bara for att vi ar vana med det. Hitchens belyser detta och jag tror vi alla kan lara oss nagot av det.

Ni som har en tro, inom en religion. Kan ni sta rakryggat och forsvara dessa handlingar? Eller blundar ni for det och plockar ut de delar som ar ''fina''?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback