Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-28, 00:47
  #1
Medlem
Faztrs avatar
Tjenare!
Tänkte köpa en extern hårddisk som man kan lägga över filmer från datorn och sen koppla in den simpelt och enkelt till tvn och sen enkelt välja vilken film man vill kolla på.
Mina frågor är
Var köper man en sådan extern hårddisk? vanliga elektronik-affärer?
Vad heter sådana extern hårddiskar?
och finns det någon sorts extern hårddisk som ni kan rekommendera?

Mods får gärna flytta tråden om ni tycker den ligger fel.

Tacksam för svar.
Citera
2011-08-28, 00:52
  #2
Medlem
cammos avatar
Antar att du menar en Mediaspelare?

http://www.dustinhome.se/mediaspelare/page/4749
Citera
2011-08-28, 00:52
  #3
Medlem
Faztrs avatar
kan det också heta!
Citera
2011-08-28, 01:24
  #4
Medlem
Fissionballss avatar
Du kan köpa dom i vanliga elektronikaffärer. De fungerar mer eller mindre som ett stort USB-minne. Om du har ett USB-uttag i din TV och du är ganska nöjd med prestandan den ger så kan du koppla din externa hårddisk direkt till den och behöver alltså ingen mediaspelare. Saknar din TV USB-port eller har en ganska slö sådan vilket sabbar uppspelningen utav dina filer så skaffa dig en mediaspelare.

Här hemma (bor hos mina päron) så har vi en mediaspelare kopplad till en extern hårddisk på vår TV där nere medan jag har en TV här uppe som jag kopplar den externa hårddisken direkt till.

Sammanfattningsvis:

Om du skaffar en mediaspelare så måste du också ha en extern hårddisk för att lagra dina filer, mediaspelaren spelar endast upp filer från exempelvis en extern hårddisk.

Om du har en bra TV med vettig USB-port behövs knappt mediaspelaren, men i annat fall kan det vara bra att koppla den imellan.

Ursäkta om mitt inlägg blev lite underligt formulerat, är ganska trött.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback