Citat:
Ursprungligen postat av mr.highriser
Haha kunde inte sagt det bättre själv!
Det lustiga är att om jag skulle göra ett till svar i denna tråd hade det varit ett exakt likadant. Skitbilar rakt igenom är vad det är. När nybilsproduktionen kör stopp kommer reservdelar bli ännu svårare att få tag i (vilket behövs då de går sönder hela tiden) och priserna skjuter i höjden då någon enstaka person gjort affärsidé på att sälja svindyra piratdelar till verkstäder..
Det är ju bra att ni inte har en jävla susning om vad ni pratar om. Låter som ett vanligt hälsosamt SAAB-förakt bara.
Oilsludgeproblemen är inte endast på SAAB´s sida, även Audi har haft stora problem med detta, dock så är dom kanske bättre på att tysta ner historien. SAAB tog sitt ansvar där och lät byta ut vevhusventilationen på alla berörda bilar.
Volvo i sin tur har haft stora problem med allvarliga elfel på både V70 samt V50, för att inte tala om problem med bromsar och rutor som helt plötsligt faller ner i dörrsidan osv.
Angående reservdelar så rullar det trots allt många saabar ute på vägarna runt om i världen, jämför med rover som la ner på 80-talet, finns fortfarande reservdelar kvar till dessa bilar, så länge det finns en marknad kommer det finnas delar.
Man får tycka vad man vill om vilket märke man vill, men fakta är fakta. Man ska inte låta sina åsikter färgas till fakta som inte stämmer.