Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-23, 22:39
  #1
Medlem
Jag har en krypterad fil innehållandes mina användarnamn och lösenord till alla möjliga olika saker, vilket ord tycker ni bäst passar in på en sådan här fil?

"Lösenord" kändes inte passande i och med att den innehåller mailadresser och användarnamn kopplade till diverse konton också och "Användaruppgifter" känns inte helt 100, av någon anledning.

Några tips på synonymer?
Citera
2011-08-23, 23:44
  #2
Medlem
HannesPs avatar
Äkthetsintygelseförteckning!
Citera
2011-08-24, 00:03
  #3
Medlem
egon2bs avatar
Bergrummet. Ett bergrum är symbolen för ett säkert förvaringsutrymme. Lite som den där genbanken som ligger på Svalbard där det ligger frön sparade av olika sorters nyttoväxter.

http://en.wikipedia.org/wiki/Svalbard_Global_Seed_Vault
Citera
2011-08-24, 00:29
  #4
Medlem
Zwerchstands avatar
Ett krystan kan förstås av någon anledning, fast anledningen = användaruppgiften; fast anledning lös, användaruppgift löst. (Eller, apropå sesamabla bergrum: kryptan.)
Citera
2011-08-24, 01:12
  #5
Medlem
egon2bs avatar
Det finns ett par komplikationer. Numera när vi inbjuds att lagra viktiga filer i Molnet så sticker namn som »Bergrummet« ut. Bättre alltså att maskera materialet under ett fullkomligt ointressant namn som »Scannade-matrecept«. Ingen skulle lägga timmar av processortid på att knäcka den krypterade filen. Eller också är det som med pengar i madrassen. Ingen kan tro att nån kallar det krypterade kassavalvet för Bergrummet eller Kryptan.

Den andra komplikationen är lösenord. En god regel är att inte ha filnamnet som nyckel. Ej heller »sesam« – kopplingen till fröbanken är alltför uppenbar.
Citera
2011-08-24, 01:30
  #6
Medlem
Zwerchstands avatar
Förfrågan i öppet forum är lömskt -arbete för endera olatmask, en explikation.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback