Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-18, 14:54
  #1
Medlem
Hej är intresserad av att skaffa mig ett saltvattensakvarium där jag kan ha 2 hummrar, är detta en dålig idée??

Antar att akvarium som akvarium men tilbehören skiljer sig mot ett sötvattensakvarium!
Vad behöver man för att ett saltvattens akvarium ska funka??
Hur håller man det rent och vad behövs för att hummern ska må bra??


Tack//
Citera
2011-08-18, 14:59
  #2
Medlem
poiKa99s avatar
Varför hummrar? Ska du göra lite smörslungad hummer senare eller?
Citera
2011-08-18, 16:36
  #3
Medlem
Ja något sådant hur fett vore det inte att bygga in det i bardisken som är under konstruktion
Citera
2011-08-18, 17:00
  #4
Medlem
Det finns olika sorters saltvattenshumrar och andra kräftdjur man kan ha ex;
http://www.liveaquaria.com/product/p...546&pcatid=546
http://www.liveaquaria.com/product/p...555&pcatid=555

Mantisräkor, balla små djur ;
http://www.shuanglong6688.com/mantis-shrimp.html
http://www.youtube.com/watch?v=i-ahuZEvWH8

Vad man behöver, tja det beror på vilket system du väljer att köra med, det finns lite olika. Jag använder skummare, osmos, massor av levande sten, stark belysning och cirkulation. Saltvatten behöver längre tid än sötvatten för att inköras, det behöver stå några månader(så länge som möjligt) med allting igång innan du kan stoppa ner några djur. Efter det behöver du göra vattenbyten/fylla på avdunstat vatten regelbundet och typ tömma skummarkoppen.. Mer jobb än så behöver det inte vara, desto mer viktigt är att läsa på ordentligt.
Bra sidor;
http://reefcentral.com/
http://www.nano-reef.com/
http://www.saltvattensguiden.se/forumet/

Humrar är tåliga så de passar nybörjare, sen kan du ju köra på lite enklare koraller och skivanemoner. Om du vill ha såna humrar de serverar i matbutiker och på restauranger behöver du dock kylare som kostar några tusenlappar.

Edit; Två humrar är ingen bra idé, de slåss om sina revir. De kan ta andra djur också så man får vara försiktig om man vill ha fler djur. Saltvatten är också svårare och dyrare än sötvatten.
Ett alternativ kan ju vara att du köper kräftor och har i ett sötvattensakvarie, det skulle bli billigare och enklare, även om man egentligen inte får ha sötvattenskräftor så brukar de finnas att få tag på, annars är jag ganska säker på att man får ha vanliga svenska kräftor i akvarium.
__________________
Senast redigerad av draplig 2011-08-18 kl. 17:06.
Citera
2011-08-18, 18:27
  #5
Medlem
Sötvattenskräftor ska jag verkligen kika närmare på, en väldigt god idée!

Är vell mest för syns skull jag vill ha detta akvarium, tror inte jag kommer börja äta smöralungade hummrar/kräftor var och varannan dag.

Men derför tyckte jag söt stötvattenskräftor var ett bra förslag ser jhu nestan lika dana ut, skiljer bara lite i storlek
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback