Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-17, 12:52
  #1
Medlem
Ja just det, kan man lära sig att tycka om djur? Jag tvivlar lite det är nog en medfödd egenskap precis som med så mycket annat. Det finns ju t.o.m en del individer som medvetet plågar djur och tycks njuta av det. Då och då läser man om vissa kräk som t.ex sparkar fotboll med igelkottar, häller brännbar vätska över katter och tänder på etc. Såg några videos där andra kräk bussade sina "mördarhundar" på andra djur, grävlingar, tvättbjörnar, kaniner, etc. bara för att de "tyckte det var roligt". Är det något psykiskt fel i skallen på dem eller?

Många gillar ju inte hundar och katter. Kan de lära sig, ändra sig?
Citera
2011-08-17, 13:08
  #2
Medlem
DerangedMcLaughs avatar
Nu ligger det här jag pratar om på en helt annan nivå, men jag vet flera som alltid haft katter och därför "hatar" hundar.
Det brukar inte krävas mycket mer än en valp för att personerna i fråga ska gilla hundar.
Citera
2011-08-17, 13:12
  #3
Medlem
Mmmm.. vet att det finns hund- resp. kattmänniskor. Min erfarenhet är att det är lättare för dessa att lära sig gilla något annat. Men så finns det ju sådana individer som hatar djur över huvud taget....
Citera
2011-08-17, 13:18
  #4
Medlem
När det gäller dom som dödar andra djur med sina hundar så tror jag det mer handlar om brist på respekt för det levande, dom kan förmodligen likaväl misshandla en människa till döds.

Tror att de flesta som inte lider av empatistörningar kan lära sig inte älska men kanske uppskatta djur.
Citera
2011-08-17, 13:29
  #5
Medlem
Som Sana säger, om man inte är empatistörd eller på något annat vis mentalt avvikande kan man säkert lära sig att gilla djur. Det handlar om att träffa rätt individ, och sort.

Min pappa är ett utmärkt exempel, hans avsky för djur har varit uttalad hela mitt liv.
Men sedan skaffade han och frugan katt. Katten och pappa är Ett, hon ligger på hans axlar och han erkänner lite tyst att det nog är den finaste lilla varelse som finns.

Som med allt annat måste man våga vara lite fånig. Att ge upp stora delar av sin vardag för att göra en liten varelse av annan art glad kan anses lite knäppt tills man prövat.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback