Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-16, 00:00
  #1
Medlem
brisingrs avatar
Jag vill varna alla utomhusodlare för risken med mögel. Sommaren börjar gå mot sitt slut och det betyder kallare temperaturer och högre luftfuktighet. Mögel kan växa vid olika temperaturer beroende på sort och substrat men som regel mellan 0-10 grader och minst 60% luftfuktighet.

Därför kan det vara bra att börja besöka plantorna oftare. Helst varannan dag, absolut högst var fjärde. Kolla mellan budds och blad på sånt som inte ska vara där. Då har man chansen att kapa plantorna innan möglet sprider sig på större delar av buddsen. Mögel är nämligen inte hälsosamt för lungorna.

Hur ser mögel ut?
Det ser ut som vita/gråa spindelnät. Brukar oftast vara i buddsen så börja med att kolla igenom dem.

Det är även viktigt att se till att utrymmet du torkar dina plantor har ett bra klimat. Det ska vara rumstempererat, låg luftfuktighet och bra ventilerat. Se även till att plantorna inte ligger på varandra!

Jag lyssnade inte på brisingr och fick mögel. Vad gör jag?
Spara allting! Du kan nämligen göra hasch eller hascholja på det. Efter det väljer du om du vill äta eller dricka det. Läs Den stora recepttråden /Mod eller Jättestora tråden om att äta/dricka cannabis.

Lycka till! Hoppas även få se en del bilder i Weedodling 2011!. Eftersom att aktiviteten är så pass dålig passar jag på att lägga upp några bilder från mig!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback