Ahmed Rahmi skriver i sin bok "Vad är Israel?" i kapitlet om mordet på Olof Palme om en informatör som ska ha jobbat åt underrättelsetjänsten SSI. Jag är inte säker, men tror att mannen han menar är Joel Haukka. Han skriver också
Citat:
SSI, alltså statens säkerhetstjänst, hade använt sig av en ökänd mytoman och skojare som informatör. Denne skojare har förekommit i en rad skumma sammanhang. Bl a har hans namn nämnts gång på gång i flera tidningar i samband med den s k kriminella guldkuppen i Helsingfors.
http://www.radioislam.org/A.RAMI/waldh82.htm
Är det någon som vet vad det är för "guldkupp" som avses, och när skedde detta? Ramis bok är ifrån 1988, så det borde ha varit någon gång innan detta. Har inte lyckats hitta något på forumet om detta.