Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-08-09, 11:07
  #1
Medlem
Hjälp med klasser
Vet i katten om det ligger rätt men vi gör ett försök, klasserna ska ju ändå mappas mot tabeller sedan.
Håller på med ett system som ska rekommendera artiklar till olika personer beroende på intresseområde. Personerna har relationer till varandra genom ett hierarkist system. Artiklarna är klassade utifrån ett externt klassningssytem, vilket svarar mot intresseområdena och ska användas för att göra urvalet av artiklar.
Just nu har jag följande klasser.

Tanken är då att man bygger upp organisationen med klassen organization.
-Denna äger 0, 1 eller flera organization instaser och därifrån får jag en hierarkist organisation.
-Varje instans har en ägare som är personen man ska rekommendera artiklarna till.
-Varje instans har ett antal InteresetingAreas, det är med dessa jag tänker göra urvalet till vilka artiklar som ska rekommenderas. Anledningen till att denna ligger i Organisation klassen är att samma person kan ha flera platser i organisationer men med olika intresseområden.

Artiklarna sparas som enligt klassen article. Innehåller en eller flera instanser av Classing Classen för att beskriva hur artikeln är klassad och dessa ska som sagt användas för att rekommendera artiklarna till organization instanserna.

Classing classen innehåller även en int, Rating, denna är tänkt att användas för att avgöra hur aktuell en viss klassning är för en viss organization instans.

Ett exempel:
På en plats i organisationen sitter Kalle, kalle har 3 olika intresseområden


Dessa används för att välja ut vilka artiklar som ska rekommenderas till Kalle, resultatet blir 3 stycken artiklar.

Kalle tittar på de tre artiklarna och finner att Artikel1 är jätteintressant, därför gör han tummen upp till den, då tänker jag mig att InterestingAreas: Hockey & Inlines får +1 i rating. Artikel3 är dock tråkigt och han gör tummen ner, InterestingAreas: Sågspån får därför rating -1.

Förstår ni hur systemet är tänkt att fungera?
Spontant känns det inte riktigt rätt med klasserna men kan inte peka på vad det är. Några tankar om hur jag borde göra istället?
Övriga tankar?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback