Citat:
Ursprungligen postat av PeyoteUgly
Lite det som är mitt ...problem. Har aldrig polat med en donna som inte delat samma ytliga (låt oss bara kalla saker som kulturella preferenser för ytliga, trots att de är allt annat än det...) preferenser. Har aldrig ställts inför ...problemet att behöva anpassa min egna popkulturella preferens för att passa någon annan. Inte minst när sagd 'annan' tycker saker som jag verkligen inte gillar är grejen som gäller.
Jag menar, vafan, vem kan tycka Idol representerar bra musik? Det är väl bara tondöva och idioter? Eller?
Alltså, jag förstår ju vad du menar. När jag säger ytliga saker menar jag inte att sakerna i sig är ytliga, utan att det är saker som ligger nära ytan och enklare förändras än tex. grundläggande värderingar.
Du behöver inte anpassa dig efter hennes smak, utan bara respektera den. Det är väldigt många saker i den här världen jag inte kan förstå att folk finner intressant, men jag respekterar att vi är olika. Självklart blir detta svårare att överbygga i en relation, men då bör du ju ställa dig själv frågan ifall hon är värd en hårdare ansträngning för att relationen ska fungera? Dina relationer med de kvinnor som du varit mer lik har inte gått så bra antar jag, annars hade du väl fortfarande varit tillsammans med någon av dem? Du kanske vill ha något annat nu, helt omedvetet? Relationer handlar ju också om att kompromissa, så ifall ni båda är villiga att närma er varandra så kan ni få det att funka. Men det lär krävas lite jobb på relationen. Hoppas att du blir lycklig, hur du än gör.