2011-08-06, 16:48
  #1
Medlem
Adobes avatar
Jag är så jävla less, var ute just på stan där vi nu har marknad och sökte efter ett speciellt tryck där det står "Luleå" med typsnittet som Luleå.nu har. Sett folk igår som haft sådana t-shirts. Frågade alla som sålde t-shirts på marknaden samt sport affärerna, men INGEN hade eller visste vart fan man får tag på dessa tröjor jag söker.
Sökte också om det finns andra snygga t-shirts, men jag verkar inte hitta någon jag tycker är snygg.

Darför kom jag och tänka på att det kanske finns något tryckeri där man kan be dom trycka sina egna verk. Så jag kan göra något i illustrator eller photoshop och få det på t-shirten.

Funderar bara om någon har tips på tryckeri osv? Om det finns något i Luleå eller om det finns online?
Och vad brukar det ungefär kosta?
Någon som har tips?
Citera
2011-08-06, 16:52
  #2
Medlem
Tobies avatar
vistaprint.se
Citera
2011-08-06, 17:01
  #3
Medlem
Adobes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tobie
vistaprint.se
Tack, verkar nice. Inte så dyrt heller :O
Citera
2011-08-06, 17:03
  #4
Medlem
Mailmanss avatar
Jag har beställt genom Vistaprint, jag blev iaf hel nöjd!

Btw, varför frågade du inte bara dom du såg som hade tröjorna vart de hade köpt dem?
Citera
2011-08-06, 17:16
  #5
Medlem
Cameltotems avatar
Happ den där sidan var ju bra. Försöker ladda upp bild på t-shirt. Får trojan varning varje gång och misslyckas haha.
Citera
2011-08-06, 17:49
  #6
Medlem
Adobes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mailmans
Jag har beställt genom Vistaprint, jag blev iaf hel nöjd!

Btw, varför frågade du inte bara dom du såg som hade tröjorna vart de hade köpt dem?
Okej.
Jag såg ingen som bar på t-shirten när jag var idag på stan och funderade på att skaffa den. Tänkt skicka en till min polare i ett annat land som var på besök för några veckor sedan, samt själv ha en.


Iaf så undrar jag om vad som är tillåtet att göra på tröjan?
Menar, visst är det olagligt eller så, att använda sig av t.ex andras loggor.. om man t.ex skulle vilja använda youtubes icon/logga på tröjjan och skriva sitt nickname eller liknande?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in