Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2011-08-15, 10:22
  #25
Medlem
Borde det inte kunna bli någon form av ofredande om han antog att din sambo låg och sov och stövlade in ändå. Uppdatering vore intressant.
Citera
2011-08-15, 23:35
  #26
Medlem
danishgolds avatar
Ni har fått det hela bakom foten.

Om hantverkaren ska in i en lägenhet på hyresvärdens räkning så att säga.

1. dagen innan hantverkaren kommer så skriver han på ett papper som han lägger i din brevlåda, vanligvis ska det göras hela fyra dagar tidigare men en dag är mer vanligt.

2. Om pappret ligger kvar vid insidan av dörren när hantverkaren låst upp och ska gå in så betyder det att hyresgästen(erna) inte varit hemma eller inte vill att hantverkaren ska gå in, då går han ut igen och låser efter sig.

3. men praxis kan även vara om hantverkaren kommer dagen efter och pappret ligger kvar samt det andra pappret han skrivit för nästkommande dag ligger kvar så kan han om han vill fuska lägga post som du inte tagit bort över pappren och då kan han skylla på att han inte såg sina papper för att posten ligger över plus att han inte rotar i andras post.

4. Om pappren ligger kvar och han ser dom tydligt eller att hyresgästen krävt av sin hyresvärd att deras lägenhet ska vara "låst" alltså att det inte finns några huvudnycklar till lägenheten att låna så måste man kunna kontakta hyresgästen och den måste kunna se till att hantverkaren få tillträde till lägenheten inom en viss tid för att kunna åtgärda standaren eller det som ska göras i lägenheten, för tänk på att du bara hyr av hyresvärden/fastighetsägaren och om du vägrar låta dom utföra ett arbete i lägenheten så kan du bli krävd på reparationskostnaderna den dagen du flyttar ut för att du inte tidigare gick med på det.

varit inne i awe-to-many lägenheter, sett allt ifrån alkolister,bögar, transar, lesbiska, sjuka, kvinnomisshandlare, skräp samlare, alla möjliga kulturer, åldrar och mycket annat speciellt
Citera
2011-08-19, 11:15
  #27
Medlem
Grenkomp GRKs avatar
Så, blire någon update eller? Vi är alla nyfikna.
Citera
2011-08-19, 12:43
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
Har själv varit med om något liknande, hantverkaren såg mina ädla delar............. Sjukt att dom bara stövlar in...


Om ts har skrivit på ett papper att dom kan gå in med huvudnyckel + att hantverkaren har ringt på deras dörr även har påkallat deras uppmärksamhet genom ropa i genom brevinkastet.

Hur fasen får du det till att dom bara stövlar in ?
Citera
2011-08-19, 13:31
  #29
Medlem
bjornebarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freee
Om ts har skrivit på ett papper att dom kan gå in med huvudnyckel + att hantverkaren har ringt på deras dörr även har påkallat deras uppmärksamhet genom ropa i genom brevinkastet.

Hur fasen får du det till att dom bara stövlar in ?

Eftersom det inte var för sitt arbetes syfte han gick in, så låter det mer som att han ville försäkra sig om att ingen var hemma, innan han gick in och snokade. Att han gick direkt till sovrummet låter ju lite misstänksamt också... (I Sverige kan man väl nästan anmäla det som våldtäkt?)
Citera
2011-08-19, 18:04
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bjornebarn
Eftersom det inte var för sitt arbetes syfte han gick in, så låter det mer som att han ville försäkra sig om att ingen var hemma, innan han gick in och snokade. Att han gick direkt till sovrummet låter ju lite misstänksamt också... (I Sverige kan man väl nästan anmäla det som våldtäkt?)


Eftersom det inte var för sitt arbetes syfte han gick in. Vad vet du om det, det vet ju bara hanverkaren.

Så låter det mer som att han ville försäkra sig om att ingen var hemma. I minna öron så låter det som han var extra nogrann, i bland när man ringer på en dörr så blir man osäker om det verkligen ringde. Då om man är nogrann så kan man ropa igenom brevlådan.

Att han gick direkt till sovrummet låter ju lite misstänksamt också. Ts har inte berättat hur hans lägenhet är byggd kan ju helt enkelt vara så att det är första rummet man kommer fram till eller så var det i just sovrummen som arbetet skulle utföras.

I Sverige kan man väl nästan anmäla det som våldtäkt? Du kan väll anmäla nästan vad du vill men sen är det ju en annan sak om det händer något . Det är rent larvigt att ens tänka på en anmälan för våltäkt i det här fallet.
Citera
2011-08-19, 20:04
  #31
Medlem
bjornebarns avatar
Tills TS beskriver utförligare kan vi inte veta, men själv tycker jag det låter väldigt konstigt. Men visst är det klart att han kan ha glömt någonting eller så, och tänkte plocka upp det när han ändå var och handlade i närheten eller något.

Och att det är larvigt att fundera på en våldtäktsanmälan i det här fallet, var mest ironi, för att påpeka hur överdriven svensk lagstiftning är ibland.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback