Citat:
Ursprungligen postat av BigIvar
Det där med handladdning är en smula komplext. Visst är det så att det är ammon som kostar, men den som tror att han ska spara pengar på att börja handladda biter sig själv i baken. Visst är den handladdade patronen billigare än den färdigköpta, men snart nog inser man att man har skaffat på sig så mycket laddprylar att man hade kommit billigare undan om man hade köpt ammon färdig.
Där måste jag protestera och deklarera en klart avvikande uppfattning. Att ladda själv är en besparing, helt klart och utan några som helst tvivel. Köper du på dig dyrare laddprylar än vad du har behov för är du ju bara korkad, eller hur?
Min laddapparat är en enkelpress från Lee, inköpt för sådär 15-17 år sedan, men fortfarande idag kan du hitta deras motsvarande press, inklusive laddverktyg för 1 pistolkaliber, krutvåg, krutdoserare m.m. för under 1500:-. Ytterligare laddverktyg (om man skjuter och vill ladda mer än en kaliber) betalar man ca 4-500:- för.
- Men om vi nu säger att man skall skjuta och handladda 9x19mm så är alltså instegskostnaden ca 1500:- för "inventarierna" (som man alltså kan välja att skriva av på sådär 20 år om man vill, för de håller).
- Sen behöver man krut, säg VV-N340 som kostar knappt 400:- för 500gram vilket räcker till åtminstone 1500 smällar.
- Du behöver kulor, och vill du verkligen vara ambitiös kan du gjuta dessa själv, men vi väljer att räkna på köpekulor, t.o.m. mantlade sådana (det finns alltså billigare gjutna/pressade kulor samt pläterade kulor). Mantlade 8grams ogivalkulor hittar du lätt för 1:-/st. om du handlar 1500st. Alltså 1500:-
- Du behöver hylsor, men dessa är inte förbrukade första gången du laddat och skjutit dem, utan de kan laddas om 5ggr. Faktiskt skulle man kunna säga att du utan problem kan hitta begagnade hylsor gratis på vilken skjutbana som helst, så egentligen behöver du inte köpa dem, men vi säger att du räknar med att köpa 300 hylsor och ladda om dem 5ggr för att få iväg 1500skott. Du kan köpa hylsor för ca 1kr/st. Alltså en kostnad på 300:-
-Sist, men inte minst behöver du ha 1500st. tändhattar, och utan att leta eller försöka pressa priset kan du köpa detta för 400:-
Dina 1500skott har nu kostat dig 2600:- i förbrukningsmaterial, eller 1,73Skr/st. Du har även gjort en långsiktig investering på 1500:- i laddutrustning, som du kan skriva av på sådär 20 år, men vi är lite mer progressiva idag och säger att du vill skriva av den investeringen på 5 år, d.v.s. 300kr/år. Då har kostnaden för dina skott landat på 1,93kr/st (vi räknar med att de 1500skotten är första årets förbrukning av ammunition, d.v.s. 2,5 askar eller 125skott per månad, för bara denna kaliber).
Färdigladdad skitammo (t.ex. Sellier & Bellot 124grs FMJ) går att köpa för runt 2,40kr/st, så då kan man ju tycka att skillnaden i pris inte är så stor, men då är det ammunition som knappast klarar av att hålla tian i någon pistol på 25m. 47 öres skillnad per skott innebär också att din laddutrustning ka skrivas av på lite drygt 2 omgångar av hemladdade 1500skott (d.v.s. lite drygt 3000 skott) istället för på 5 år.
Dessutom kan du genom att handladda hitta en laddning som går riktigt bra i din pistol.
Nu har vi alltså räknat på vettiga handladdningskomponenter och jämfört kostnaden mot tämligen usel köpeammo. Jag har alltså
medvetet försökt göra jämförelsen så dålig för hemladdaren som möjligt!
Bra köpeammo, d.v.s. ammunition som duger till att tävla med också
kan lätt kosta det dubbla eller tredubbla, 6kr/st är inte ovanligt. Du kan alltså tjäna in hela investeringskostnaden i laddutrustning på de första 1500 skotten (Faktiskt innan dessa är slut ens), sen är det ren vinst hela vägen!
Bra hemladdad ammunition med fullgod precision går att göra med betydligt billigare kulor, omantlade blykulor eller pläterade dito kan köpas billigare än mantlad kula, och gjuter man själv så handlar det i princip om skrotkostnaden för bly och tenn. Men skall man gjuta själv så får man nog räkna med att vara ordentligt aktiv, för att det skall löna sig med avseende på arbetsinsatsen. Men det är inga problem att komma ner under 1,50kr/st om man anstränger sig, och plockar man hylsor på banan går det att komma ner under 1kr/st!
I ärlighetens namn så skjuter jag mer köpe-ammo i min 9mm pistol än hemladdad, men jag laddar själv, framförallt till tävling. Till de övriga grova kalibrarna (.38sp, .357Magnum, .44-40, .45ACP, .45Colt samt diverse jaktkalibrar) så är det nästan uteslutande hemladdat, för där är skillnaden i kostnad per skott ännu mycket större mellan hemladdat och köpeammo.
Att jag skjuter mer köpe-ammo i 9mm pistolen beror på att jag är lat, och har haft turen att hitta en relativt billig patron som faktiskt går hyfsat bra i just min pistol. Åtminstone tillräckligt bra för att jag skall kunna vara säker på att de serier som inte blir guldserier beror på mig, inte ammunitionen.