Denna kvinna måste vara personifieringen av samhällhysteri. Så fort något har hänt ska något annat "förbjudas" eller "ses över" lagmässigt.
Är hon helt och hållet inkompetent? Har hon helt missat att vapenlagarna redan är oerhört restriktiva i Sverige, samt att bomben i Norgedådet bestod till största del av konstgödsel? Det är ju knappast så att t.ex trotyl och semtex säljs på konsum.
Typiskt beteende av massorna och maktens marionetter att haka på förbudsivern och kräva "lagändringar" utan minsta eftertanke på om det behövs eller kommer göra någon skillnad. För vad är det egentligen som skulle behöva ändras, och vilken skillnad skulle det göra?
Kan ge mig fan på att någon skulle kräva att "knivlagen ses över" om någon av ideologisk motivering hugger ner tillräckligt många dagisbarn med en smörkniv!
http://www.dn.se/nyheter/sverige/ask...or-sprangamnen