Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-07-25, 20:19
  #1
Avstängd
Jag tar allt ifrån början.

För några dagar sedan så fick jag ett erbjudande ifrån Pointshop.se. Dom erbjöd mig 50 000 poäng om jag köpte ett VIP-Medlemsskap för 5 kr. I villkoren så stod det att jag kunde avsluta mitt VIP-medlemsskap när som helst, och det fanns inga som helst bindningstider.

Här finns kampanjen, där det klart och tydligt står att det inte finns en bindningstid.
http://payment.pointshop.se/signup_f...olego.asp?ref=

Jag beställde sedan en Blu-Ray för mina poäng, och jag fick den idag.
Men nu när jag går in och försöker avsluta mitt medlemskap så kan jag inte.

Citat:
Du kan inte avsluta ditt medlemskap [SUBSCRIOTIONID], då du fortfarande är i en 15 dagars bindningsperiod som du påbörjade den den 21 juli 2011.

Från detta dato 2011-08-05 17:02:00 kan du avsäga dig ditt VIP-medlemskap på denna sida.

Bindningstid? Vad fan?
När jag hade registrerat mig så fick jag en mail där det stod att jag inte har någon som helst bindningstid och jag kan avsluta medlemskapet när jag vill.

Citat:
Villkor och priser
När du anmäler dig accepterar du att PointShop kan debitera dig 5 kr. för 14 dagars VIP100-medlemskap på PointShop.

Ditt VIP-medlemskap gör det möjligt för dig att tjäna 100% extra poäng på alla kampanjer och du får dessutom en lång rad andra fördelar. Klicka här för att se vad du får ut av ditt VIP-medlemskap. Det är tal om en provperiod till ett särsklit pris.

Efter provperioden kommer ditt VIP-medlemskap automatiskt bli förnyat, om inte du säger upp det. Vi debiterar härefter 360 kronor varje 30 månad (svarande till 12 kr./dagligt), intill du säger upp ditt medlemskap. Om du inte vill förnya ditt medlemskap ska du komma ihåg att säga upp det det inom 14 dagar från beställningstillfället.

Avanmälan och bindingsperiod
Du kan när som helst avsluta ditt löpande medlemskap. Det finns således ingen bindingsperiod. Säger du upp ditt medlemskap blir du inte debiterad för medlemskapet om det inte återaktiveras eller om det upprättas ett nytt.

Vi vill göra dig uppmärksam på att av tekniska orsaker kan ditt medlemskap inte avslutas online de första 24 timmarna efter det aktiverats. Du kan dock alltid säga upp det genom att ringa till våran kundtjänst på telefon +45 88 820 628.

Fick ett till mail med lite mer info.
Citat:
Viktigt: Efter som du har tecknat ett VIP-medlemskap skall du vara uppmärksam på att ditt VIP-medlemskap automatisk förnyas (full pris), med mindre du från selvbetjäningsområdet avanmäler ditt medlemskap innan provperioden är slut. Det är ingen bindning på VIP-medlemskapet.

Jag har spärrat mitt kort så att dom inte ska kunna dra pengar.

Är det detta olagligt? Det står ju på flera punkter att man ska kunna avsluta sitt medlemskap när som helst. Och det finns ju inga bindningstider påstår dom. Men ändå så säger dom det när jag ska avsluta mitt konto.

Vad finns det mer jag kan göra? Jag tänker självklart ringa deras support imorgon, men jag har hört att den ska vara riktigt värdelös. Såg även att det fanns en gammal tråd om pointshop när liknande har hänt (Finns inget svar på vad som hände efteråt).

Ni får ursäkta mig ifall detta är fel forum.
__________________
Senast redigerad av Muppenro 2011-07-25 kl. 20:22.
Citera
2011-07-25, 20:28
  #2
Medlem
PostWhores avatar
Ja du, du har inte försökt att maila/ringa de då?
Citera
2011-07-25, 20:28
  #3
Medlem
Alex900s avatar
Att ha med ett företag som inte kan stava "välj"(se din länk) så kan ju allting hända. Men ja, det borde vara olagligt då de strider mot de punkter som "avtalet"(om man nu kan kalla det ett avtal) gällde.
Citera
2011-07-25, 20:32
  #4
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av PostWhore
Ja du, du har inte försökt att maila/ringa de då?
Dom påstår att man kan maila dom på deras sida, men det går inte. Dom hänvisar bara till telefonsupporten. Jag ska ta och ringa dom imorgon.

Citat:
Ursprungligen postat av Alex900
Att ha med ett företag som inte kan stava "välj"(se din länk) så kan ju allting hända. Men ja, det borde vara olagligt då de strider mot de punkter som "avtalet"(om man nu kan kalla det ett avtal) gällde.

Företaget är registrerat i Danmark, så det är väll därför. Men jag hoppas att det går bra.

Jag har ju spärrat mitt kort, men kan dom kräva ut pengar på ett annat sätt?
Citera
2011-07-25, 21:58
  #5
Medlem
Enskilds avatar
Helt rätt att du spärrade ditt kort!

Om de är registrerade i Danmark och dessutom är lite av ett blufföretag kommer de sannolikt inte att jaga dig. Inte ens Svenska blufföretag brukar ta upp kampen då man bestrider deras fakturor, de har oftast inget starkt case att komma med p.g.a. deras rykte och de tjänar gott på folk som ändå betalar p.g.a. rädsla/okunskap.
Citera
2011-07-25, 22:13
  #6
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Enskild
Helt rätt att du spärrade ditt kort!

Om de är registrerade i Danmark och dessutom är lite av ett blufföretag kommer de sannolikt inte att jaga dig. Inte ens Svenska blufföretag brukar ta upp kampen då man bestrider deras fakturor, de har oftast inget starkt case att komma med p.g.a. deras rykte och de tjänar gott på folk som ändå betalar p.g.a. rädsla/okunskap.

Jag känner mig rätt säker nu. Har även skickat ett par mail till deras support och frågat vad dom egentligen håller på med. Men det blir nog till att ringa och snacka med dom imorgon.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback