Du kanske ska läsa mer än du skriver. Du verkar vara kraftigt oinitierad. Det var AUF som hade läger om du inte det vad det är så borde du hålla tyst en stund.
Terrordåden i Norge får konsekvenser för Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, SSU. Nu ska man skärpa säkerheten vid kongressen som hålls i Stockholm om en dryg vecka. Det säger västeråsaren Gabriel Wikström som sitter i förbundsstyrelsen.
Det var ju medlemmar i SSU:s systerorganisationen AUF, Arbeiderpartiets Ungdomsförbund, som sköts ihjäl på ett ungdomsläger på ön Utöya i fredags.
Måste man verkligen sätta han i något speciellt politiskt fack? Skulle själv säga att han är en galning som tror på det han själv tycker. Blir förundrad som folk kan länka detta till sverigedemokraterna och dylikt. Förövrigt så är det en hemsk händelse som har hänt, speciellt eftersom det är bara några mil från oss. Och ett sånt fredligt land som norge.
I’m not going to
take the chance with a regular non-auto silencer because it might overheat and explode
during rapid fire, with the risk of destroying Gungnir.
Reglementet finnsdär av en orsak. Att i stridens hetta låta statsmakten agera efter känslor. Är ju rena rama anarkin.
mvh
Men inte känslor utan av vad som tar kortast tid. Situationen som sådan var ju redan högst okonventionell och då inte ens försöka tänka utanför ramen om vad man gör när det rör sig om vardagsbrott är åtminstone värt att diskutera. Speciellt med tanke på hur lång tid det tog innan man faktiskt var på plats och att vittnen även påstår att han bara blev mer och mer mordlysten ju längre dramat pågick. Dvs ynka minuter snabbare kunde räddat åtskilliga liv.
Att det först tog så lång tid innan polisen som kunde agera fanns på plats och att de inte ens då kunde ta sig över till ön direkt är givetvis pinsamt för norsk polis. Något de själva till fullo insett.
Närmaste polishelikopter var sju mil bort om jag minns rätt.
Att komma upp i luften och fram till plats tar väl ca 1 timme.
Kan det stämma?
Citat:
Ursprungligen postat av yooii
Hur menar du att en sådan operation skulle gå till rent praktiskt?
Skytt i helikoptern, sväva ovanför, skjuta.
Citat:
Ursprungligen postat av HNTR
Varför skulle Politi göra det?
Utveckla gärna hur Du tänkte
Varför skulle polisen inte göra allt tänkbart för att stoppa ABB?
Citat:
Ursprungligen postat av drautden
Det låter bra men denna kille får lida mer i livet. Dom kommer att ta allt av honom så det blir inget fredagsmys för han.. på bra många år. Allt han får in kommer att gå till brottsoffer... Kåken kommer nog att gå hur fint som helst för han, får ju sitta med likasinnade personer.
Nja, död eller levande, kommer inte att ge livet tillbaka
till offren. En död ABB går utmärkt för övrigt.
Men min poäng var inte hur ABB skulle må. Min poäng var att
polisen/militären skulle ta livet av honom innan han sköt fler ungdomar.
Citat:
Ursprungligen postat av theoone
Piloten som kan köra helikoptern, har semester. Dessutom menar polisen att de bara är en övervakningshelikopter, och kan inte frakta så många poliser som de behövdes, så dom bedömde att dom klarade sig bättre utan. Militärhelikopter finns att tillgå, men de skulle ta för lång tid tyckte polisen.
Jaha, då får de väl överväga om de ska införskaffa detta till framtiden.
Frågan är om det hade gått snabbare att komma till ön och hitta ABB.
Citat:
Ursprungligen postat av COUPDETAT
Det var en NRK helikopter som var på plats under/strax efter dådet
Jo, det förstår jag.
Personligt rekord i antal citerade svar på ett inlägg
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!