Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-12-23, 22:37
  #445
Medlem
Ni fattar väl att det var en nuclear device av samma typ som användes i 911-controlled demolition-operationen
Citera
2011-12-23, 22:48
  #446
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KemiRockarFett
Försök jmf de officiella storysarna presentera ev avvikelser. Du behöver ganska mkt specialistkunskaper i kemi/sprängämnen för att debunka manfestets kemidel.
Okej, jag antar att du inte vill svara på frågan eftersom du skriver om annat.

Citat:
"pålitliga " data
Ja.
Citera
2011-12-24, 02:30
  #447
Medlem
KemiRockarFetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flarn
Okej, jag antar att du inte vill svara på frågan eftersom du skriver om annat.


Ja.


Jag fattar inte riktigt vad du undrar. HAde jag gjort det hade jag svarat efter bästa förmåga.
Oklahoma anges i media vara en bomb av samma art som Norge. Oklahoma sprängdes innefrån och ut, dvs man hade mer än en laddning. Utredningen av oklahoma var en stor fet coverup och det tror jag nog de flesta inser som kollar lite på det. Det är mkt mkt mer tydligt än 9 / 11 .
Norge där var rutorna intryckta och UPPE högt upp på gaveln? eller övre våningarna ser det ut som det hänt grejer. Är det ngn som har samlat riktigt mkt foto/film från Norge? Skulle vara interssant att se detta.

Det brevik copat och pastat in i manifestet gällande kemidelen tror jag finns på ett Canadensiskt pyroforum. Det mesta är att gå över ån efter vatten och storyn är inte trovärdig. Tändhatten tror jag inte ens fungerar och där behöver man mer uppgifter. Sen att han skulle lyckats med synteserna och hitta dem fast han inte kunde kemi känns lite så där. Jag tror inte på det för egen del.
Att hela skiten verkar handla om att beskriva i detalj för m yndigheterna hur man får tag i massa kemikalier och får in dem i landet och mkt sånt är som en perfekt pretext för EUSSR osv att hänvisa till manifestet för att rättfärdiga mer övervakningslagar.

Återigen varför spränga ett tomt regeringshus? Hade en annan varit terrorist hade jag kört på hösten när regeringen var där.
Citera
2011-12-28, 07:07
  #448
Medlem
Nu skriver Dagbladet att rikslarmet aldrig blev testat före den 22 juli.

http://www.dagbladet.no/2011/12/28/n...skap/19569904/

Citat:
«Politidirektoratet har ikke før 22. juli kontrollert at systemet ble testet. Det viser seg også at testing heller ikke har blitt utført og flere politidistrikt hadde ikke slått på maskinenen som benyttes ved nasjonale varslinger», skriver politidirektøren i en redegjørelse til justisminister Faremo.

Hoppsan!
Citera
2011-12-30, 17:06
  #449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NothingToLose
Det är fullt möjligt att tillverkningen av bomben som det står om i manifestet inte har gått till så som Breivik beskriver men man ska komma ihåg att det har gjorts provsprängningar av bombrester samt att Breivik utförligt har förklarat hur han tillverkat bomben och polisen har "godkänt" hans förklaring. De säger att han inte ljuger för dem om detaljerna i förhör.

Måste rätta mig själv för ovanstående samt lägga till att jag ännu inte har läst i någon kemitråd på Flashback så jag vet inte vad som har diskuterats.

Citat:
At det ble funnet en ferdiglaget bombe er ikke riktig, ifølge informasjonsmedarbeider Roar Hanssen i Oslo politidistrikt.

– Derimot er det funnet mye bearbeidet kunstgjødsel på gården. Men dette er bare en av flere deler i en bombe. Viktige deler manglet, og mye arbeid gjensto før dette var en klargjort bombe, opplyser Hanssen i en pressemelding.
http://www.vl.no/samfunn/politiet-fa...ombemateriale/

Citat:
- Sannsynligvis ønsker vi et avhør med ham [Breivik] på gården [där han tillverkade bomben]. Det kan være ting som er vanskelig å forklare i et avhørsrom, som blir lettere når han er her på stedet. Når han er inne i de aktuelle rommene hvor det skjedde, kan det være nyanser som kommer frem, påpeker Kraby.
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/o...artid=10082061

Citat:
«Jeg klargjorde en testanordning i dag og reiste til et veldig isolert sted», skriver han [Breivik].

I virkeligheten ligger området bare 200 meter fra hovedveien på østsiden av elven Glåma på Åsta ved Rena i Hedmark.

BILD

En fordypning i bakken - på størrelse med en knyttneve - er alt som vitner om det som skjedde. (Kulepennen er plassert der av VG for å markere størrelse).
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/o...artid=10089488

Citat:
«Det var trolig de lengste ti sekundene jeg noen gang har opplevd... BOOOM! Detonasjonen var vellykket. Jeg kjørte raskt fra stedet for å unngå uønsket oppmerksomhet fra mennesker i nærheten».

Ingen av naboene i området, som VG har snakket med, kan huske at de reagerte på noen eksplosjon i dette tidsrommet. Flere påpeker imidlertid at det er veldig vanlig å høre smell siden Forsvarets Rena leir ligger i nærheten.
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/o...artid=10089488

Polisen hittade alltså bearbetat konstgödsel på gården men vad menar de med "bearbetat"? Jag hoppas inte att de menar att de bara har hittat en massa säckar med konstgödsel på gården och utifrån det utgått från någonting.

"Viktiga delar saknades". Vadå för viktiga delar?

Och efter att Breivik förklarat för polisen hur bombtillverkningen gick till så säger polisen att "Det kan vara saker som är svåra att förklara i ett förhörsrum, som blir lättare när han är på stället".
Betyder det att det finns saker Breivik inte har kunnat förklara om tillverkningen? Och eftersom det aldrig blev någon rekonstruktion på gården så förutsätter polisen att Breivik skulle kunna förklara hur han gjort bomben?

Det låter helt galet om det är så det har gått till.

Ps. Ber om ursäkt om detta redan diskuterats i någon annan tråd. Jag har fokuserat på andra detaljer i det här fallet.
Citera
2011-12-30, 17:25
  #450
Medlem
Jo, här står det om resterna: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/o...artid=10081633
Citat:
Däremot fann de efter det VG.no känner till mellan tre och fyra kilo med rester efter bomben som Breivik detonerade i regeringskvarteret.

Dessa bombrester var så ostabila att man inte vågade flytta dem men utförde en kontrollerad sprängning vid gården.
Citat:
Enligt NRK skulle bombexperter från Försvaret ha oskadliggjort bomben i flera omgångar med kontrollerade sprängningar. Det är källor i Försvaret som ska ha upplyst detta till NRK.
Citera
2011-12-31, 02:45
  #451
Medlem
KemiRockarFetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NothingToLose
Jo, här står det om resterna: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/o...artid=10081633


3-4 kg av ngt som skulle vara såpass instabilt att man inte vågade flytta det. Inget av det som
skrivits om i manifestet har den karaktären. Man brukar iakta försiktighet av stort slag när det gäller
organiska peroxider vilka dock är säkra att flytta om man har undertecknads kompetens. Är man vanlig lågpanna inom räddningstjänsten bör man ge fan i att röra något. Breviks manifest antyder att han var emot peroxider då han läst på nätet att dessa var så instabila att de inte gick att använda.

Enligt manifestet var hans bomber baserade på CAN, Al, Diesel samt mikrosfärer. Han säger sig ha använt pikrinsyra booster ( TNP) och tänt denna med en krutbaserad detonator tänd av DDNP ( di azo di nitro fenol ). Manifestet är mkt luddigt här. Det går vidare inte särskilt lätt att nyttja krut som sekundär i en tändhatt där brisans utöver det vanliga efterfrågas.

Vad skulle det vara 3-4 kg av för mkt känsligt material ?

DDNP är det enda känsliga materialet och hur mkt hade han av det? 10 gram?

Dvs detta är skitsnack. Det är som Taymors "tryckkokarbomb" som kunde ta ut hela sthlm enligt mangus landsförrädare ranstorp som kan lika mkt om terrorism som maurit paulsson.
Citera
2011-12-31, 06:57
  #452
Medlem
Jag saknar kunskaper om ämnet kemi så det du beskriver säger mig ingenting.
Menar du att bombexperterna från Försvaret som var på gården har fel? Att de inte talar sanning om fyndet på gården eller att de hittade bombmaterial som ABB inte använt vid tillverkningen men som de felaktigt trodde har använts till bomben i Oslo?

Har du som undersökt den delen av manifestet kontrollerat med flera kopior av manifestet som ligger ute på internet så att du vet att beskrivningen av bombtillverkningen inte har blivit ändrad?
Citera
2012-01-19, 20:21
  #453
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av And3rsson
God morgon!

Detta skriver jag med anledning av attentatet i Norge. Surfade runt och fick syn på den Enda tråden om (...). Ja, iaf konspirationsteorier kring denna händelse. Vad som tycks för mig ganska absurt, är att man i denna tråd redan 18:25 denna dag, då det fortfarande skjuts i Norge, skapar en tråd för konspirationsteorier. Vad är syftet? Vid denna tidpunkt är väldigt lite känt om själva händelsen, men det är redan folk som bestämmer sig för att det ligger något annat bakom (trots att det ej är sagt ens från regeringens sida vad de hävdar ligger bakom). Att ifrågasätta månlandningen o dylikt förstår jag mig på, då det finns en etablerad historia osv, men att innan ens attacken är avslutad så börjar man leta konspirationer för ett ämne där inget är känt. Varför? Vad får vi ut av detta? Det rör sig ju inte om någon teori baserad på exempelvis "falsk" information, manipulerade bilder eller något annat man kan påvisa. Det tycks mig bara vara "för att"? Och det upplever jag som genomgående för många av de nya konspirationer (NYA, läs nya händelser) som behandlas här på forumet.
Så, jag antar att min fråga är, varför? Är "Ni" inställda på att något lurt måste vara igörningen redan från början? I så fall på vilka grunder? Ja, jag förstår att maktorgan ljuger, manipulerar osv. Men här ges de ju inte ens chansen att komma med något innan det hela blir en konspirationsteori. Handlar det om "för att det är kul"? Eller är det att man som konsoirations teoretiker desperat griper efter varje nytt halmstrå för att bevisa en tidigare tes (ex kopplingar till CIA kring sthlmsjälvmordsbombaren)?
Det är ej meningen att kliva någon på tårna nu, utan frågeställningen är seriöst menad snarare än att peka, skratta och ropa foliehattar.

Tittar på dina inlägg o.s.v finner ett samband skeptiker/hjärntvättad eller helt enkelt en intelligent insider så att säga trots allt så är FB anonymt vem vet om personer som yrar omkring här inte sitter i regerings poster och dylikt :
Citera
2012-01-19, 21:17
  #454
Medlem
Versioner hit och dit bla bla om vilken anledning och bla bla bla, tänk rakt på sak. NWO/frimurarna gillar inte norges attityd till deras bussines, så de skickar ÖPPET den här gången för att visa deras MAKT (syftar på brejvik frimuraren). Han är vit/norsk/ , han är perfekta syndabocken för NWOs planer. Varför ? jo efter utförandet av uppdraget. Kommer folkets attityd gentemot att bara invandrare och att invandrare gör sådant förändras så man visar empati och rättfärdigar en sorts moralisk rätt att invandrare får komma in i Norge, osv fortsätter juden-zionisten sitt uppdrag. tänk er själva Vit/norsk perfekta spelaren . Och angående bomben LOL vill man döda eller varna så vet man nog vilken sorts mängd och vilken sorters sprängämnen man skall använda om man sysslar med sånt eller hur gubbar ? . han åker väll inte till ön dödar 89 pers, och tänker senare ops min bomb råkade bli fel efter flera års planering. Resultat: Brejvik är en shack pjäs i det hela, bomben var menad att varna, och det hela har flera aktörer involverade, norges bomb squad som kör sina övningar 48h , den som drog det beslutet ska inför rätta.
Citera
2012-01-19, 21:33
  #455
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av melikeyou
Versioner hit och dit bla bla om vilken anledning och bla bla bla, tänk rakt på sak. NWO/frimurarna gillar inte norges attityd till deras bussines, så de skickar ÖPPET den här gången för att visa deras MAKT (syftar på brejvik frimuraren). Han är vit/norsk/ , han är perfekta syndabocken för NWOs planer. Varför ? jo efter utförandet av uppdraget. Kommer folkets attityd gentemot att bara invandrare och att invandrare gör sådant förändras så man visar empati och rättfärdigar en sorts moralisk rätt att invandrare får komma in i Norge, osv fortsätter juden-zionisten sitt uppdrag. tänk er själva Vit/norsk perfekta spelaren . Och angående bomben LOL vill man döda eller varna så vet man nog vilken sorts mängd och vilken sorters sprängämnen man skall använda om man sysslar med sånt eller hur gubbar ? . han åker väll inte till ön dödar 89 pers, och tänker senare ops min bomb råkade bli fel efter flera års planering. Resultat: Brejvik är en shack pjäs i det hela, bomben var menad att varna, och det hela har flera aktörer involverade, norges bomb squad som kör sina övningar 48h , den som drog det beslutet ska inför rätta.
Ny medlem, gammalt skitsnack. Välkommen hit men du kan väl skriva något nytt som inte ältats hundra gånger redan.
Citera
2012-01-20, 10:07
  #456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Ny medlem, gammalt skitsnack. Välkommen hit men du kan väl skriva något nytt som inte ältats hundra gånger redan.

Något nytt. Hm... Vad har styvfadern för koppling till Sverige?

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/o...artid=10024729

Han bor i Thailand och intervjuades där. Dock hänger en svensk skylt med texten "Här bor Tore" på husväggen. I Norge har man inte bokstaven ä. Här = her, så det kan inte vara norska. Dessutom är siffrorna på skylten nedanför olika. Den ena är platt medan den andra är mer rundad. När man förstorar bilden och kollar närmare ser man att siffran 2 verkar vara utbytt.
Varför har Tore satt upp en skylt med svensk text i Thailand där ingen förstår vad det står?
Det är någonting skumt med detta.

Och självklart har detta en avgörande betydelse för händelserna i Norge 22/7!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback