Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-12-05, 22:29
  #121
Medlem
KlaraVisioners avatar
Jag föredrar kvalitet över kvantitet. För mig är det viktigare att det smakar gott än att det kostar lite. Jag tycker bara att det är sunt att man är kräsen med maten, det är så man blir mörkrädd när man tänker på hur folk trycker i sig skräpmat utan vidare. Om jag handlar på lågprisaffärer så kommer jag endast ut med kryddor eller till exempel svenska äpplen - det vill säga sådana varor som är i princip samma kvalitet på var man än köper dem. Fast allra helst handlar jag privat, köper viltkött av jägare och åker till gårdar för att köpa ägg, ost, frukt, grönsaker och mjölk.
Citera
2012-12-05, 23:58
  #122
Medlem
Mvks avatar
Netto och Lidl har kasst utbud och B-märken.
Ica har fin inredning men är inte särskilt prisvärt.

Storhandla gör man på Willys.
Älskar när man kommer till kassan och får ut ett långt Ullared-kvitto och man blir lika förvånad varje gång att det inte kostade mer.

Coop konsum handlar man på för det är närmast och har öppet sent.
Fördjävla dyrt på Konsum.
Deras pinsamma MedMera kort är ett skämt.
Man får nån fjuttig procent tillbaka, inte ens värt dom 150kr man får tillbaka att krångla med kortet vid varje betalning och registrera bonusen.
Citera
2012-12-06, 00:19
  #123
Medlem
JohnnyDestroys avatar
Jag väljer affären som är närmast min bostad, såvida det inte råkar vara en Willys eller i synnerhet Lidl.

Willys har uselt utbud, och det gäller alla Willys jag varit på. Normala märken, men sällan mer än en sort, Ska det handlas ost så finns det på sin höjd tre sorter, alla från samma mejeri. Vill jag ha pasta så hittar jag spaghetti och makaroner, möjligtvis en påse Tagliatelle om man har tur och självklart kommer allt från euroshopper. Men som sagt, Willys kan duga om det kniper, det är sällan rakt av äckligt där, och det är inte helt och hållet omöjligt att hitta reguljära matprodukter från det Svenska köket.

Lidl unviker jag till varje pris. Har genom åren haft oturen att ha Lidl som närmaste affär på tre adresser och har därmed mot bättre vetande handlat där ett antal gånger. Har även halkat in på ett Lidl när jag varit på resande fot. Varje besök slutar med att jag ifrågasätter mitt eget förstånd då jag uppenbarligen inte lär mig, trots att jag VET vad jag kommer att utsätta mig för. Spya i gångarna, avsvimmade alkisar vid korgarna och närmaste man kan komma ett normalt matvarumärke med tillhörande produkt är fryspizza från Dr. Ötger med banan/honung/isterband som fyllning.
Lidl är helt enkelt så sjukt sunkigt att det knappt går att beskriva. Personalen kommer därtill uteslutande från samhall och sitter antingen och sover eller gråter okontrollerat bakom kassorna. Vill jag verkligen, verkligen ha Tysk smörgåstårta med grönt ludd och grisfötter på så beställer jag hellre från nätet. Då slipper jag åtminstone att tränga mig förbi Lidls klassiska "customer greeter": Uteliggaren som står och kissar bland kaffefiltren från eldorado.
Citera
2012-12-06, 03:00
  #124
Medlem
elektronikfreaks avatar
Har handlat mest på Hemköp tidigare men nu har de gått i kk så nu blir det Netto. Saknar för övrigt Lidl med Willys ska öppna till sommaren.
Citera
2013-04-14, 01:25
  #125
Medlem
Takpapps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av philhermouth
För ett tag sedan handlade jag på Ica och gick förbi ett ungt svenskt par. I handen hade jag en korg med varor i. Jag märkte att killen analyserade mig från topp till tå. Han tittade mig i ögonen och tittade på mina kläder. Han fortsatte så två - tre gånger innan våra vägar skildes åt. Han tittade kanske på mig för att jag var en ung utlänning som handlar på Ica. Och där ser man ju inte många utlänningar.

Denna händelse har fått mig att fundera på varför folk väljer att handla på Ica istället för de andra lågpris-kedjorna. Är det för att ni vill undvika utlänningar? Är ni för "fina" för att handla på Netto? Skäms ni över att handla på Netto? Varför väljer ni att handla på Ica istället för de andra ställena?

För att Netto säljer Halal-skit, inte har vad de lovar i reklamen, och ja - "gud" (allahhh) så trevligt att slippa vissa människor på ICA - speciellt med självscanning som man har på civiliserade orter - man får ägna sig åt att handla istället för att trängas med underklassen.
Citera
2013-04-14, 11:27
  #126
Medlem
25Decembers avatar
Jag skulle inte handla min mat på netto eftersom deras butiker oftast är en salig röra av skitprylar och deras matutbud är väldigt dåligt. Willys däremot tycker jag är riktigt bra. De har pressat priserna utan att plocka in massa konstiga saker i butikerna och det jag vill ha finns alltid där.
Citera
2013-04-14, 17:04
  #127
Medlem
klybans avatar
Netto och Lidl kan man göra riktiga fynd och rätt ofta.
Dock en affär man inte kan handla klart på, för deras sortiment är ju högt begränsat.
Och handla nått utan titta datum är inte aktuellt i dessa affärer.
Sen tycker jag synd omd eras personal som är konstant underbemannade.

Willy´s vill jag inte ens lägga nära Netto och Lidl, känner mer att dom är i ICA/COOP´s klass mer eller mindre.
Dock jävligt billiga.
Men visst det kan saknas någon råvara ibland, men inte så ofta nu för tiden.
Citera
2014-12-08, 23:28
  #128
Medlem
Vetenspaks avatar
Netto! best in town by far.

Lidl is okay för jäst och spaghetti but is getting more and more expensive with more and more expensive Swedish products. Lidl fegar ur.

COOP is for stupid idiots who don't know the value of money.

Ica is for norow minded fools who like to be cheated.

Willys is not worth the visit.

Citygross is too expensive.
Citera
2014-12-10, 16:33
  #129
Medlem
Isets avatar
"Min" Ica kvantum har bra kvalité och bra sortiment på framförallt grönsaker, frukter och färska örter. Sen ligger den granne med den suspekta ISIS-livsen som kränger de produkter jag vill ha i övrigt. Dessutom lugn o ro på Ica kvantum, det är mest bara pensionärer o matsnobbar som hänger där. Man hamnar aldrig bakom stressade barnfamiljer med två överfulla kundvagnar eller måste trängas för att nå fram till en hylla.

Det finns inga livsmedelsbutiker jag tvärnobbar, alla har sina fördelar när det gäller olika varor.

Ica är dyrt, men det tar jag. Jag vill ha lugn och ro när jag inspekterar purjolök och olivolja...
Citera
2014-12-10, 17:01
  #130
Medlem
Vem0ths avatar
ICA, Coop och Hemköp är kända butiker i Sverige och man vet redan vilka varor som finns innan man går besöker butiken.

Willys är stortsett "maxi/forum" versionen av Hemköp, samma regler där som i just Coop/ICA.

Men Lidl och Netto är fortfarande väldigt nytt och okänt för oss, det är svårt att planera vad som ska inhandlas innan man sätter sin fot där då varorna man är ute efter finns inte alltid. Därför man prövar sig fram och försöker hitta produkter som alltid kommer att finnas som vi senare kommer att locka oss tillbaka.

T ex. jag köper all min pasta och ris på Lidl och på Netto köper jag mejeriprodukter och krossade tomater. All annan matplanering går via de svenskkända butikerna.
Citera
2014-12-15, 17:51
  #131
Medlem
Hygienen på en ICA Supermarket jag jobbar extra hos är löjlig, i alla fall brödavdelningen. Resten av butiken (charken t.ex.) vet jag inte. Att tro att ICA=hygien är naivt. Tyvärr jobbar det en hel del idioter i livsmedelsbutiker. Kanske inte intelligensmässigt (men väldigt ofta verkar det så) utan snarare "jag bryr mig inte". Detta gäller även heltidsanställda.
__________________
Senast redigerad av Waqput 2014-12-15 kl. 18:33.
Citera
2014-12-15, 18:22
  #132
Medlem
Big Bosss avatar
Netto är verkligen en riktig tattarbutik, alla varor ligger som bråte i butiken. Sen har dom massa random skit som ligger i bingar. Märkligt utbud plus ful butik som är riktigt tattig. Visst man handlar någon liten grej som ett paket mjukost ibland men "storhandla" går ju inte eftersom dom saknar massa grejer.

City Gross är bäst när det gäller att bulka upp hemma.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback