Citat:
Ursprungligen postat av General.Maximus.
Asymptot får du där funktionen inte är definerad. I detta fall där x=2 eftersom nämnaren hos f(x) då blir noll.
För att hitta extrempunkter så kan du testa derivera f(x) och sedan hitta punkterna där täljaren blir noll.
Fel, en lodrät asymptot föreligger om funktionen har en så kallad pol i aktuell punkt x = x₀. Exempelvis f(x) = 1/(x - 1) är ej definierad i punkten x = 1 och gränsvärdena i denna punkt:
lim (x → 1-) 1/(x - 1) = -∞
lim (x → 1+) 1/(x - 1) = ∞
Däremot funktionen f(x) = (x - 1)/(x - 1) är ej heller definierad i x = 1, däremot ser vi att lim (x → 1) f(x) = 1 och därmed har vi ingen asymptot där.
Om vi betraktar f(x) = (x² - 3)/(x - 2) ser vi att funktionen ej är definierad för x = 2 och en asymptot har vi eftersom den har oändliga gränsvärden från båda hållen.
Med detta i åtanke är meningen med uppgiften att finna punkter där f'(x) = 0 (lokala extrempunkter) och eventuellt punkter där derivatan inte är definierad men där funktionen i sig är (antagligen inte ett problem här).