Citat:
Ursprungligen postat av
Theangleaxe
Vad är det maximala man kan se i ett amatörteleskop? (inte ett för flera hundra tusen..)
Och hur mkt skiljer det sig i syn från det billigaste teleskopet till det för 5-10 tusen?
I prisklassen 5-10 tusen får du nog tag på en 10-12" dobsonian, och med den kan du se samtliga planeter, förutom möjligtvis Neptunus men det skulle nog ingen gråta över.
Utöver detta kan du se hundratals om inte tusentals andra objekt. På de närmsta galaxerna går det att börja urskilja någon form av form, men för det mesta ser dem ut som suddiga fläckar.
Skillnaden här till de billigare är för det första, mindre ljusuppsammling. Ofta är det enkellinsande refraktorteleskop som kanske har 2-3" ljusöppning, och eftersom de är uppbyggda på billiga linser så har dem ofta kromatiska problem samt rejält med koma ute i kanterna.
Dessa billigare teleskop brukar levereras med ett stativ, ett stativ som är mindre stabilt än vad en sjätteårselev skulle kunna bygga ihop på träslöjden. Denna instabillitet omöjliggör högre förstorningar.
Ett teleskop av typen dobsonian är i stort sett en newtonian i en speciell 'vagga'. Dessa teleskop använder sig endast av speglar som är enklare att göra stora i bra kvalité än vad linser är. Det finns även mindre modeller från 4" och uppåt för ett par tusenlappar.