Citat:
Ursprungligen postat av Kyros-II
Bevisligen har folk röstat på honom.
Nä,
folk har inte röstat på honom.
En person har gjort det. På skämt.
Citat:
Ursprungligen postat av Kyros-II
Jag har inte påstått att du är sverigedemokrat.
Förklara vad som är så förkastligt och ovärdigt i hans agerande. På vilket sätt har han trixat?
Nä, det har du inte gjort men att du drog in Sten Andersson i din argumentation med mig fick mig till att tro att du trodde det.
Förstår du verkligen inte på vilket sätt jag menar att han har trixat? En normal person som på skämt fått
en röst av en elev skulle väl ta det som just ett skämt och inte ta sig in och sno en plats i ett parti man avskyr? Du tycker tydligen inte att det är ett förkastligt agerande. Jag gör det. Längre än så kommer vi kanske inte då du verkar tro att jag skulle ifrågasätta hans juridiska rätt att sitta där och det gör jag naturligtvis inte. Det jag sagt är att han agerar emot alla demokratiska principer.
Du verkar tycka allt är demokratiskt så länge man håller sig inom lagarna och reglerna medan jag menar att det finns större principer än så. Ponera exempelvis att jag skulle gå med i moderaterna, låtsas att jag delade deras åsikter och när sedan väljarna valt in mig så skulle jag plötsligt ropa "haha, jag är egentligen vänsterpartist och nu ska jag driva deras politik!". Skulle du tycka det var att visa respekt för demokratin? Rent formellt strider det ju inte mot några lagar.