Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-03-13, 21:06
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalleanka2302000
Ser att jag har ganska låg dos jämfört med er. Får max ta 10 mg men brukar ta 15 mg ibland. Gar samma dos som när jag var 13 år gammal och är 24 idag....

det är en väldigt låg dos. sån dos hade jag när jag var 14 och fick tabletterna för ångest. nu har jag kapslar på 20mg och brukar ta fyra sisådär två timmar innan jag lägger mig.
Citera
2013-03-13, 22:14
  #14
Medlem
Blauschimmelkases avatar
Jag tycker att theralen är helt värdelöst. Fick det som behovsmedicin mot ångest och det påverkade inte ångesten ett jävla dugg. Sedan blir man som en zombie i minst en dag efteråt.
Citera
2013-08-17, 02:44
  #15
Medlem
Risplockarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av annobecq
Theralen är ett gammalt neuroleptikum. Det är väldigt individuellt hur man påverkas av dem. Biverkningarna är extrem muntorrhet och att man är tung i huvudet upp till ett dygn efter en ganska liten dos. Läkare använder ofta dessa istället för bensodiazepiner som är mycket mer potenta när det gäller ångest och sömnlöshet. Vanebildning anges som skäl när läkare inte vill ordinera dessa preparat. Därför använder de Theralen och antihistaminpreparat som Lergigan och Attarax i första hand - standard. Dessa är liksom Theralen inte heller vanebildande. Känner man till att bensodiazepiner är vanebildande och ska användas med försiktighet är de oslagbara. De ska helst användas i korta perioder. De har inga direkta biverkningar och ger ingen "hangover". Det finns väldigt mycket som är motsägelsefullt när det gäller läkares motvilja och rädsla för att ordinera bensodiazepiner, för i en handvändning tvekar de inte att skriva ut tunga och extremt vanebildande preparat som Lyrica.

Ja det är ett jävla mysterium det där alltså. Jag behövde bara säga att jag hade läst om lyrica, och att det verkade bra, läkaren som jag hade då instämde och tvekade inte en sekund på att skriva ut maxdos efter 2 veckor. Däremot fick jag böna och be för 5 st (FEM) satans 5 mg Sobril när jag var riktigt riktigt dålig.

EDIT: OnT tycker jag att dessa är ganska värdelösa faktiskt. Hade flytande Theralen och fick ta flera ml över ordination för att slockna, men det värsta var ändå den äckliga bedövande känslan i munnen och halsen, usch fy fan.
Citera
2013-08-17, 12:11
  #16
Medlem
Theralen är rätt dåliga ärligt talat. Man somnar inte av dem särskilt bra men man sover djupare. Och man är rätt groggy dagen efter.
Citera
2013-08-23, 14:50
  #17
Medlem
Jag har mixtrat lite själv. Läkaren sa "börja med 4" iom att jag är rätt liten, sen kunde jag öka till 6 eller 8 tabletter om jag inte fick effekt. Det tog ca 3 timmar innan jag kände nåt men jag blev astrött och kunde knappt vakna dagen efter. 2 tabletter räcker för mig (alltså sammanlagt 10 mg) men det tar ca 3 timmar innan effekten kommer.
Citera
2013-08-23, 14:50
  #18
Medlem
Tyvärr verkar jag bli jävligt täppt i näsan av dem vilket i sig gör det svårt att sova...
Citera
2013-08-23, 15:13
  #19
Medlem
Min psykiatriker sa att jag fick välja behovsmedicin, antingen Lergigan, Atarax eller Theralen... Det är kul att man bara får mediciner som gör en trött och torr i munnen vilket är allt annat än optimalt när man har sån fruktansvärd dödsångest att man inte vet vart man ska ta vägen, och muntorrhet är inte så roligt när man ska sjunga heller. Att det inte finns en läkare som kan lyssna på ens problem, förstå varför vissa biverkningar är helt otänkbara för en av just specifika skäl och anpassa behandlingen därefter. ugh. Det är typ "du får det här, gå hem nu", så blir man hemskickad.
Citera
2013-08-23, 16:19
  #20
Medlem
Mulla Krekars avatar
Har 120 mg Theralen varje kväll, det är ganska mycket. Brukar lägga mig tidigt, så jag tar det vid 19-tiden. Lägger mig vid 21-22-tiden. Har iof. Imovane också som jag tar om jag inte somnat innan 23.
Citera
2015-12-05, 23:12
  #21
Medlem
tusenbrothers avatar
Allt smakar skit efter man tagit theralen. Särskilt apelsinjuice. Kan verkligen inte somna lättare på det, helt värdelöst tycker jag.
Citera
2015-12-09, 18:23
  #22
Medlem
Smellmysockss avatar
Theralen är rent gift och används primärt av knarkare som försöker tända av. Har fått både flaskor och piller med skiten, trög, yr, icke närvarande, energilös, apatisk. Ungefär samma effekt som att slå en hammare i huvudet och njuta av en tillfällig blackout.
Citera
2015-12-09, 18:44
  #23
Medlem
ComaBlanks avatar
håller med, helt värdelöst preparat som inte ens hjälper....


Förstår inte varför läkarna ska hålla på att skriva ut sån skitmedicin som inte fungerar???!
Citera
2015-12-09, 19:08
  #24
Medlem
theralenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ComaBlank
håller med, helt värdelöst preparat som inte ens hjälper....


Förstår inte varför läkarna ska hålla på att skriva ut sån skitmedicin som inte fungerar???!
För att det fungerar på en del, svårare än så är det inte.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback