Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-07-16, 12:28
  #1
Medlem
Satt och slösurfade på youtube och kom fram till lite sköna Glasgow Rangers-klipp från 90 talet, och fick då syn på CM9798-legenden Marco Negri.
Negri köptes till Rangers inför säsongen 97-98 från Perugia där han hade gjort stor succé.
Han blev omedelbart en hit på Ibrox med 23 mål på de 10 inledanden matcherna. Det fortsatte i den stilen och i slutet av säsongen var han uppe i 32 ligamål på 30 matcher.

Men efter en ögonskada som han fick efter en squashmatch med lagkamraten Sergio Porrini kom han aldrig tillbaka i storform. Det blev inte bättre av att han fick en skada i vaden som hindrade honom från fortsatt spel i Rangers.
Han återvände i början av 2000-talet till Italien och hann göra 8 mål på 10 matcher för Livorno innan han avslutade sin karriär i Perugia.

Klipp från 97-98, även om kvaliten i Skottland är kass, så är de flesta av dessa målen fantastiska, en riktig målskytt:

http://www.youtube.com/watch?v=WtAXVJvrEXM

Så fram med fler one season wonders!
Citera
2011-07-16, 16:15
  #2
Medlem
heyhoxxs avatar
Roque Santa Cruz. Han levererade som tusan när han gick från Bayern München till Blackburn. Gjorde 19 mål under sin första PL-säsong, men efter det gick det neråt. Gjorde bara 4 st säsongen efter och gick till Man City efter sin måltorka. Där gick det bara sämre (3 st mål) och han blev utlånad till just Blackburn under årets PL, gjorde dessvärre inget mål då.

http://www.rovers.co.uk/page/Profile...~27926,00.html
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback