Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-07-09, 12:35
  #1
Medlem
urqrafts avatar
Nu bråkar skiten igen med mig och jag vet absolut inte vart jag ska börja. Vilket som slukar den bokstavligen olja. Så i flera omgångar har jag fått fylla på med olja mellan 4-6 liter typ och efter några veckor är det samma visa igen..

Den läcker ingen olja vad jag kan se med ögat. Så lite tips vore schysst på vad det finns att göra och var problemet kan vara?
Citera
2011-07-09, 20:11
  #2
Medlem
Klyrres avatar
Ja skulle tippa på kolvringar eller ventiltätningar som läcker... Men me sånna kopiösa mängder olja MÅSTE bilen ryka blått ur skorsten...
Citera
2011-07-09, 20:37
  #3
Medlem
Som tidigare skrivit att om den slukar 4-6 liter olja på några veckor så måste ju bilen vara en åkande rökmaskin? Om inte så har du ett externt läckage. Motortvätt, kör, inspektera/lokalisera läckan och åtgärda detta.

Lycka till.
Citera
2011-07-09, 20:58
  #4
Medlem
Gudmunds avatar
Nu på sommaren kan du testa olja med högre viscositet , typ 15w50 eller 10w60.

Kolla kompression för att se om du har slitna kolvringar, kan också va att dom fastnat i kolven kan lossna om man fyller cylindrarna med 5-56.

Annars är det slitna ventilstyrningar.
Citera
2011-07-10, 06:50
  #5
Medlem
Segelflygarns avatar
Kolla sa att inte vevhusventilationen ar tappt. Med motorn pa tomgang sa skall den bilda ett latt vakuum sa att ett papper sugs fast mot oljepafyllningshalet.

Om du har overtryck sa ar troligtvis separatorn under insuget trasig och den ar lite bokig att byta.
Citera
2011-07-12, 08:25
  #6
Medlem
urqrafts avatar
Tack alla ska ut senare och kika på svarta faran. Kan dock berätta att den inte ryker alls så antar det här kommer bli ett jobbigt fel att lösa..
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback