Citat:
Ursprungligen postat av RedHulk
Yo! Det är så att jag behöver lite hjälp att bestämma vilken bil jag ska köra, just nu har jag två bilar i garaget, en Lexus RX 400h -06 samt en VW Golf IV -03.
Lexusen är riktigt fräsh, svargrå med tonade rutor, fin lak och allmänt trevlig och köra. Den drar ungefär 25 MPG (Miles per Gallon) och är en hybrid.
Golfen är lite skadad i lacken och har lite repor här och var, kört 24k, den är manuel och har en motor på 1,6 l.
Det är så att jag har en bit och köra till jobbet varje dag, och jag tar Lexusen jämt, är det stor skillnad på bränsleförbrukningen eller så minimaliskt att jag kan utnyttja mig den komfort som lexusen bidrar. Annars kan man alltid ta Golfen på dagarna sen de kvällar man ska ut på middag, fest, etc etc så tar man Lexusen. Any ideas?
Drar inte lexusen mindre med tanke på att det är en hybrid? Vet dock inte hur hybridmotorn fungerar i detalj