Citat:
Ursprungligen postat av ben3customhomie
det är exakt det ja håller på med hd filmer
På vilken nivå?
Jag är nämligen redigerare till de nyaste containers som är industristandard, .MTS och andra RED okomprimerade format för större kameror som kräver 31MBs eller mer.
Om du arbetar på en nivå med en kamera som filmar i full HD 31MBs som är rätt så lågt ännu, är 8 GB nog för att börja arbeta. Skall du kunna hålla ett workflow utan att någonting kraschar behöver du minst 12 eller helst minst 16 GB RAM minne.
I laptop finns alt. att stoppa i vanliga 7200rpm diskar idag som ändå är 2.5" stora.
Det här rekommenderas stort. Köp sådana från Seagate eller WD.
Processorn spelar ingen roll så länge den är minst två kärnig eftersom RAM minnet är vad som är viktigt.
Grafikkort är vad som ofta sviker i bärbart, man får snåla genom att rendera effekter.
Så att allt flyter på. Grafikkortet måste ha minst 1 GDDR3 minne om det inte skall snubbla.
Lite andra specs blir det om man kör stationärt.
En skärm som är ordentligt kalibrerad är nog det som spelar störst roll, helst också flera skärmar skall finnas tillgängliga. En blir för lite.
Om du är efter köpråd, så är bärbart ett bra komplement till en stationär arbetsplats.
Den bärbara datorn används mest för fältarbete, där projektet sedan master renderas i en stationär dator.
Så har du endast en mobil arbetsstation eller tankar om att endast köra mobilt så får du hosta upp en stor summa pengar.
Använder du någon industri standard?
AVID MEDIA COMPOSER 5?
Adobe Efter effects?
Vad använder du för DAW för post production?
Jag antar att du redan använder Photoshop CS4-5
Svaren där kan ge en inblick till vad du letar efter.
Vid rendering av en halv minut sequence vid ett test använde min arbetsstation 7.5 GB ram.
Så vid rendering av HD material kan du inte röra datorn, du får hitta på någonting annat under dagen då det renderas så är det färdigt på kvällen.