2012-09-11, 21:29
#6133
Citat:
Ursprungligen postat av Bullen
Är det inte just därför USA anlitar legosoldater i Irak. För att slippa ansvaret?
Men herrejösses......
Såhär då: Här kommer S&P till Somalia! Syftet är oss alla bekant! För att kunna ta sig in i området, har man bedömt det som lämpligt att samverka med en organisation som verkar för provinsen Ogadens självständighet.
De som bor i Ogaden är etniska somalier som är muslimer och många känner mer samhörighet med klan och trosfränder på andra sidan gränsen, än mot koptiskt kristna etiopier! Etiopien har flera gånger varit i krig med Somalia och senast för inte speciellt länge sedan, invaderade man landet i syfte att slå ut islamisterna, vilka hotade stabiliteten i själva Etiopien
Man knyter kontakter och rekryterar en tropp krigare som skall säkerställa att S & P kan röra sig i området utan att kidnappas av rövare eller själv råka ut får ONLF-gerillan, vilken man alltså även redan vet använder sig av tvivelaktiga metoder i sin krigföring. Jag misstänker att man vill gardera sig från problem med ONLF genom att knyta an till gruppen och ge dem uppdraget. Man har tidigare rört sig i området och jag tror, helt ärligt, att man bedömde risken att möta etiopiska soldater var relativt låg, men om det skulle inträffa hade man planerat att ge sig tillkänna tidigt och överge sig. Inte gå i eldstrid!
Nu blev det så i alla fall... Gränspatrullen visste förmodligen inget om S&Ps närvaro i gruppen man slog till emot. Målet var att slå ut en grupp beväpnade insurgenter, inte att gripa två västerländska journalister. När man hittar S&P blir man naturligtvis förvånade.... Vad fan är det här, liksom? Två white boys som reser med beväpnade gubbar från ONLF man precis varit i strid med? Spioner? Idealister som rest ner för att kriga? Äventyrare? Islamistiska konvertiter som vill jihadda?
Så får man höra om journalistuppdraget.... Att grabbarna var där, utan visum och i en region som regimen stängt på grund av det allmänna säkerhetsläget. Det är en krigszon och till sådana har liksom inte journalister tillträde någonstans med mindre än att de blir ackrediterade och förses med överrockar! Inte ens i Väst!! Man hittar filmerna... Ojoj... Man hittar filmer där S&P poserar och skjuter med gerillans vapen, man hör snacket från hotellrummet... Det här ser inte bra ut! De bägge svenskarna verkar skumma! Så blir det utredning och rättssak. Av hänsyn till den egna prestigen och hemmaopnionen, kan man ju inte bara släppa de där pajsarna! Man måste fan visa lite cojones här! Etiopien är minsann ingen föredetta koloni där europeerna kan komma och diktera hur fan som helst! In med grabbarna i fängelse, ge dem en rättegång som Väst inte kan anmärka på! In med dem på kåken för att statuera exempel! Inte tappa ansiktet och visa sig svag? Ett fuck you-finger mot Väst! Ge fan i våra interna angelägenheter!!
S&P hyrde de där krigarna. I ett område där trehundra USD är en halv årslön, hyr man ett dussin gubbar för att få in grabbarna i området. Hade gerillagrabbarna egentligen ett val? Nu skulle de ju få betalt för något man gjorde gratis och med livet som insats kanske ett par gånger i månaden! Vem tackar nej?
Slutsats: S&P har exploaterat de där gerillagubbarna lika mycket som om de vore sexturister i Gambia eller Thailand! De där ONLF-snubbarna var bara kött man utnyttjade! Som jag sa tidigare: S&P är befäst mer skyldiga till negrers död i Ogaden än både Lundin och Bildt sammantaget! Deal with it!
Du har rätt, Bullen, jag skiter i ONLF-gubbsen! Det är inte det saken handlar om! Det handlar om er journalisters hyckleri! Er etnocentrism och er kolonialt präglade syn på Etiopien! Precis som kulturkoftorna och kultirmarxisterna, kör ni doublespeak. Ni äcklar mig!