Citat:
Ursprungligen postat av swimp78
Det är du som är odemokratisk om du anser att de förtjänar livsstidsstraff pga att en av dem i sin ungdom jobbade på en vänstertidskrift. Att han sedan dess tagit akademisk examen och jobbat på en lång rad stora tidningar, inklusive Svd, Fokus och liknande - och genomför ett för diktaturregimen känsligt kritiskt granskande journalistiskt arbete bekymrar dig inte. Har man en gång uttalat vänsteråsikter förtjänar man att ruttna i fängelset. Det är ju inte direkt demokratiskt.
Lär dig vad en Stalinist är för något innan du uttalar dig nästa gång, för övrigt kan man lyssna på medierna i P1 som idag handlade om de två kommunistsvenskarna som sitter fängslade.
Han jobbade så sent som för två år sedan åt en kommunisttidning, läser du inte vad som skrivs och i vilka tidningar han skriver.
Ta bort skygglapparna för att se vad det är för en otäck snubbe som du försvarar, han säger bl.a. följande:
Citat:
Ingen kan skylla Martin Schibbye för att göra en hemlighet av sin dagordning. I januari tog han stolt emot Jan Myrdals lilla pris på 10 000 kronor, uppkallat efter skräckväldets arkitekt, Robespierre. Fram till för några år sedan var han redaktör för Revolutionär kommunistisk ungdoms tidning Rebell. RKU är Kommunistiska partiets, tidigare KPML(r), ungdomsförbund. Det var Schibbye som skötte snacket när Ungdomsstyrelsen häromåret upptäckte att RKU ansåg att Sverige bara kan omdanas genom revolution, med vapen om så krävs. Att resultatet blev att den stat som ska störtas inte ville ge RKU mer bidrag var ”en inskränkning av föreningsfriheten och demokratin”, protesterade Schibbye.
och att
Citat:
Enligt Schibbye kan Stalins massmord kallas ”överhetens lögn”, proletariatets diktatur ”den högsta formen av demokrati” och att ta del av de rosenskimrande rapporterna från ”brigader” på besök hos regimerna i Nordkorea, Vietnam och Kuba.
Vad gäller hyllningarna av Kim Il Sung meddelade Schibbye att ”folkrätten och FN ger alla stater rätten att välja en egen väg”.
Lyssna gärna på programmet medierna från idag den 26 nov 2011 och ett avsnitt av kaliber där man möjligen kan tycka att redan namnet, Revolutionär kommunistisk ungdom, borde ha fått Ungdomsstyrelsen (som delar ut skattepengar till vänster) att ana att de hade att göra med människor med en något udda demokratiuppfattning, men det var först när P1:s Kaliber granskade RKU, som rubeln trillade ned.
Det är en jäkla tur för Schibbye att han inte nyligen var redaktör för Nationell i dag och tillhör kretsar som svävar på målet om Hitlers folkmord med tanke på hur han skönmålats som en kämpe för demokrati och rättvisa.
Nej tro mig, såna här människor behövs ej i Sverige...
http://sverigesradio.se/sida/gruppsi...795&grupp=9346