Citat:
Ursprungligen postat av lightened
Är detta viktigt att veta i detalj exakt hur saker och ting är? Det viktiga är att vi vet att vi härstammar från två människor, en man och en kvinna. I bibeln kallas mannen Adam och kvinnan Eva. Mer behöver vi inte veta, det har ingen betydelse i ett större perspektiv. Det enda som har betydelse är att uppnå det tillstånd där vi förstår vad Gud verkligen är och hur Guds naturliga ordning verkligen fungerar. Det är det hela bibelns budskap handlar om.
Jag gillar att ta reda på fakta innan jag seriöst tror och ägnar mina vakna timmar åt någonting.
Bara för att din granne säger att din bil är blå när den själva verket är röd så hoppas jag verkligen inte att du tror att du "åker" runt i en blå bil. Förstår du lite hur jag menar?
Om någon påstår på fullt allvar att Adam och Eva har funnits så vill jag veta om dom skaffat barn och dessa barn har legat med varandra. Svårare än så är det inte.