Citat:
Ursprungligen postat av wabbit
Har kikat på formlerna nu och det är ju lite enkelspåriga formler. Men här kommer några kommentarer.
Hur har du tänkt när du har satt skattetryck och räntesatserna? Det måste gå att göra mycket smidigare. Pröva att gör rullister så man slipper skriva i något utan enbart kan välja den ränte-/skattesats man har.
Där det är %-tal ska du naturligtvis göra så att det är %-tal. dels för att det blir överskådligare, dels för att det blir enklare formler.
Varför har du tagit med förmögenhet?
Skriv avgift för bostadsrätt istället för bostadskostnad för att göra det tydligt.
Varför har du inte tagit med ränteavdragsberäkningen? Den kan ju slå en hel del.
Delen med sant och falskt funkar inte riktigt om man säger nej dvs 0 eftersom att de sista 15% då bara går upp i rök. Även för sant/falskt bör du göra en rullista om du ens ska ha kvar den delen. Även delen med hur mycket av lånet som är bottenlån ska naturligtvis vara justerbar.
Din kalkyl baseras ju dessutom på en ögonblickskalkyl eller ett lån med bunden ränta. När jag köpte så tog jag fram ett dokument där jag kunde jämföra olika ekonomiskt utfall av att ha bunden respektive rörlig ränta under olika tidsintervall utifrån vad jag antog att den rörliga räntan skulle kunna ligga på vid olika tillfällen osv.
Tänkte mest på funktionen. Visste inte ens att man kunde göra rullister i excel. Har inte använt det så mycket faktiskt. Ska kolla upp det!
Kunde anta att %-funktionen fanns, men fann det lättare för mig att räkna ut det än att hitta funktionen för det. Mer logiskt för mig. Resultatet blir detsamma, eller?
Jag gjorde kalkylen åt mig själv först, och jag ville se alla mina pengar på ett och samma ställe. Jag har en aktiedepå, ett sparkonto, ett valutakonto och ett konto jag har mitt kort bundet till. Sedan kanske man vill ha en funktion som berättar hur länge man har råd att tjäna för lite (eller ingenting). Tex en person som förlorar jobbet och har en bostad, lån etc. Då ser man enkelt hur länge man har råd att behålla bostaden om man tar från sin förmögenhet istället.
Det står bostadskostnad för att det ska gå att applicera på både hyresgäster och folk som har bostadsrätt. Kändes onödigt med två olika fält, men jag tror jag ändrar det.
Ränteavdrag finns inte med. Dels för att jag inte har direkt koll på vad det är. Har hört talas om det bara. Får läsa på och ordna det, tack för tipset!
Oj, ja det var inte bra. Tror det kan lösas genom att procenten på bottenlånet ändras från 85 till 100 om topplånerutan säger falskt. Justerbar procentsants på bottenlånet är helt klart önskvärt. Åter igen, kalkylen gjordes ursprungligen för mig själv och jag ska isf låna 85-100%.
Kan även ha en kollumn för bolån och ha vanliga lån för sig.
Det stämmer. Har dock räknat ganska högt i min kalkyl (7% botten, 10% topplån) för att ha en marginal. Vet inte hur jag skulle kunna göra det med rörlig ränta, och hur det skulle visas. Har du kvar det dokumentet?