Citat:
Ursprungligen postat av
Izze
Kuppen är fortfarande den största konstkuppen i Sverige någonsin och lätt en av de fräckaste stölderna som någonsin genomförts i det här landet. Kretsen runt Clark Olofsson skulle hjälpa till med att få avsättning för tavlorna.
Grymt bra dokumentär för er som är för unga att minnas:
http://www.sr.se/cgi-bin/p3/programs...Artikel=870483
De "polska bröderna" som nämns i programmet borde vara Christian och Erwin, inte alls särskilt polska utan riktiga svennar uppväxta i Aspudden strax söder om Stockholm. Åtminstone Erwin som sannolikt blev indragen i det här helt oförskyllt.
Vem är den tredje personen som det står om här:
http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/0010/25/kupp.html
och hur har det gått för dessa tre, någon som vet?
Person nr 3 som jag tror är en av dom två som klättrade ner igenom hålet i taket har snackats om att han heter Joh* W och han var från söderort, bilden i artikeln ser ut så som han såg ut på den tiden, och bröderna polack har jag förstått att bara den ena var den som klättrade ner, den andra hade bara stöldgodset hemma på sin vind, så som jag fattade det.
"Knasvakten" är också från söderort och han namnger jag inte då han numera är skötsam förutom en fadäs på senare tid som är utagerad, denne Joh* vet jag inget om vad han gör nuförtiden, han hade barn med en ungdomskärlek i unga dar.
*n