Citat:
Ursprungligen postat av big_bob
Edit: Glömde säga att hundar även kan ha OCD. När en hund jagar sin egen svans så kan det bero på det. Och ibland får man kapa svansen för att förhindra att hunden skadar sig själv beroende på hur allvarligt OCD hunden har.
Förkortningen OCD brukar betyda
osteo
chondrosis
dissecans när det gäller djur (ffa hund, häst, nöt, svin men även andra), vilket är en
led-sjukdom.
Visst är det relativt vanligt med stereotypa beteenden hos djur (ffa djur som inte får utlopp för sina naturliga beteenden, tex gödsvin som är instängda i trånga fållor, eller hundar som inte får tillräcklig mental o fysisk stimulans) men tror inte riktigt att man kan jämföra det med obsessive compulsive disorder. Jag är visserligen inte så himla kunnig inom psykiatri eller psykologi men från det jag förstått så kräver obsessive compulsive disorder att man har rätt invecklade tankemönster, vilket är möjligt med en människohjärna, tror inte riktigt att det är möjligt med tex hundar o katter, jag tror helt enkelt att de inte tänker på det sättet.
Däremot tror jag det är möjligt att de kan ha en drös andra psykiska sjukdomar, även om jag tvivlar på att det går att bevisa. Djur kan bete sig tillräckligt konstigt bara genom fel uppfostran och fel uppväxtmiljö.