Citat:
Ursprungligen postat av
farrs
Ok synd att du skjuter dig själv i foten där.
Du hänvisar nu till icas avtalsvillkor, en halv A4 sida säger du.
Enligt vad jag kan se är det 4 tätskrivna a4 sidor med jävligt liten text. Jag kan upplysa att den är minst lika komplicerad som Lyoness.
Kontrollerar du inte ens en sån enkel sak så förstår du nog själv att du har inget underlag i det du skriver.
3 miljoner människor i Sverige har godtagit icas allmänna villkor. Någon procent högst har läst igenom och förstått vad dom skrivit på, så fortsätt du och lek intelligent.
Läser du sen det finstilta så har du 6 A4 sidor till med väldigt liten text.
Här visar du som sagt att du överhuvudtaget inte är det minsta påläst på det du uttalar dig om.
Som jag tidigare sagt så har butikerna som anslutit sig överlevt innan Lyoness,
Dvs det måste har varit en jäkla massa ointelligenta människor som har hållit dom företagen under armarna.
Kan du inte istället förklara vad du har emot Lyoness. Du har inte testat det, du förstår inte bonus programmet men du raljerar över det.
Berätta utförligt vad som inte funkar istället.
Jag kan säga att jag inom Lyoness stött på människor som besitter en betydligt högre intelligenskvot än den som förekommer här. Inte sagt att alla är ointelligenta, det finns en del riktigt skärpta och dom sitter här av en enda orsak. Dom har en agenda.
Allmänna villkor för ICA Bonus
Januari 2014
1. ICA Bonus
ICA Bonus är ett förmåns- och lojalitetsprogram för innehavare av ICA Kort (nedan Kund). ICA Bonus utgår endast till innehavare av ICA Kort som är fysisk person. ICA Bonus ägs och drivs av ICA Sverige AB (nedan ICA).
2. Villkor och förmåner
Kund äger rätt till poäng vid köp av varor i alla ICA-butiker. Härutöver kan särskilda regler om ICA Bonus förekomma vid kampanjer och i andra särskilda fall enligt de villkor som närmare redovisas i varje enskilt fall. Poäng utgår inte vid betalning av receptbelagda läkemedel och förmedlade varor från Apoteksföretag, Systembolaget eller postorderföretag. Poäng utgår heller inte på presentkort, lotter, tips, spel, biljetter eller vid betalning av tjänster, såsom uthyrning av videofilm. För varje krona av bonusgrundande inköp erhålls en (1) poäng i ICA Bonus. Vid köp av varor och tjänster som betalas med ICA Bankkort Plus lämnas även poäng vid köp av varor och tjänster hos andra säljföretag än ovan nämnda som är anslutna till MasterCard-systemet i Sverige eller utomlands. För varje svensk krona (SEK) av bonusgrundade köp erhålls en halv (0,5) poäng i ICA Bonus. ICA Bonus utbetalas i form av bonuscheckar som kan användas i sin helhet vid betalning av varor i valfri ICA-butik. Betalning kan inte ske för varor som enligt ovan ej är poänggrundande. Kontant återbetalning lämnas ej. För varje 2 500 poäng erhållsen bonuscheck om 25 kr eller multiplar därav.
Bonuscheckar kan inte inlösas mot kontanter. Vid hel eller delbetalning av varor med bonuscheck är bonuscheckens belopp inte bonusgrundande. Giltighetstiden för en bonuscheck är sex månader. Vid betalning med ICA Kort registreras poäng automatiskt. För att erhålla poäng vid kontant betalning eller vid betalning med andra kort krävs att ICA Kort registreras för poäng vid köptillfället.
Bonusgrundande inköp kan endast registreras vid köptillfället och inte vid senare tillfälle. Vid ansökningstillfället utlämnas i vissa fall ett tillfälligt bonuskort som används för att samla poäng till dess att kontot öppnas och ordinarie kort erhållits. Poäng som samlas på ett tillfälligt kort överflyttas till det ordinarie kortet med tillhörande konto. Om ansökan avser ett gemensamt konto för flera kunder erhålls endast ett tillfälligt bonuskort. Det tillfälliga bonuskortet ska makuleras när det ordinarie kortet erhålls. Bonuscheck utsänds med nästkommande månadsutskick efter det att bonus uppgår till minst 2 500 poäng. Maximalt belopp per månatlig bonuscheck är 975 kronor. Eventuellt överskjutande belopp överförs till nästkommande månad. Om det finns fler än en kontohavare utställs bonuschecken även på bonuskortsinnehavare 2. Innehavare av ICA Kort kan – genom underrättelse till ICA – avstå från sin rätt till bonus. Om bonusgrundande inköp under en kalendermånad ger minst 1 200 poäng utsänds kostnadsfritt nästa utgåva av mattidningen Buffé. Om de bonusgrundande inköpen ger mindre än 1 200 poäng per månad under två på varandra följande kalendermånader sänds därefter tillsvidare inte Buffé till innehavare av ICA Kort. Om minst 1 200 poäng intjänas under en kalendermånad erhålls Buffé återigen. Om inte 1 200 poäng intjänas under någon av sex på varandra följande kalendermånader avskrivs även uppnådd poängsumma. ICA Bonus kan åter intjänas from följande kalendermånad.
3. Avtalstid och villkorsändring m m
Avtalet och villkoren om ICA Bonus gäller tillsvidare. Kund kan säga upp avtalet med omedelbar
verkan. ICA kan säga upp avtalet med en uppsägningstid om 30 dagar. Har kund inte tjänat in någon poäng på tre år äger ICA avsluta ICA Bonus för kunden utan uppsägning. ICA Bonus upphör vidare genast när ICA Kort upphör. ICA äger rätt att ändra villkoren för ICA Bonus. Villkorsändring träder i kraft när underrättelse om villkorsändringen sänts till kund. Kund med skyddad adress samt Kund med utlandsadress ska snarast underrätta ICA Banken under adress ICA Banken AB, 504 82 Borås, om ändring av adress, telefon- eller telefaxnummer. Vid namnändring ska ICA Banken kontaktas för utbyte av kort. Vid adressändring i övrigt behöver inte Banken underrättas särskilt.
4. Behandling av personuppgifter
ICA avser att i egenskap av personuppgiftsansvarig behandla personuppgifter som lämnas till ICA och personuppgifter som registreras i samband med användandet av ICA Kort för ICA Bonus, dock inte sådana personuppgifter som härutöver särskilt skyddas av banksekretess enligt lagen om bank och finansieringsrörelse. Personuppgifter som samlas in i samband med köp i ICA-butikerna, t ex kassakvittoinformation (d v s information om vilka varor kund köpt, (dock inte receptbelagda läkemedel) pris, tidpunkt etc), lagras i maximalt 18 månader, i syfte att t ex ta hänsyn till säsongsmässiga variationer i kundens boende och köpmönster. Syftet med ICAs behandling av dessa personuppgifter är dels att administrera ICA Bonus, dels att använda personuppgifter för att möjliggöra riktad marknadsföring baserad på kundens tidigare inköp, samt lämna information om ICA-verksamhetens och utvalda samarbetspartners varor och tjänster. Vidare kommer ICA AB-koncernen att nyttja informationen för att kundanpassa varor och tjänster, vilket också kan innebära behandling för att utgöra underlag för marknads- och kundanalyser, affärsuppföljning samt affärs- och metodutveckling.
Personuppgifterna kommer varken att säljas eller överföras till någon utanför ICA AB-koncernen, utom till Forma Publishing Group AB (f d ICA Förlaget), förutom för behandling för ICAs räkning, t ex för tryckning, distribution eller administrativa ändamål, av bolag med verksamhet såväl inom som utom EU och EES området. Kund har rätt att från ICA få information om behandlingen av de personuppgifter som berör honom/ henne. ICA kommer på kunds begäran eller på eget initiativ att rätta uppgifter som upptäcks vara felaktiga. Kontohavare kan skriftligen till Banken anmäla att han eller hon motsätter sig behandling för ändamål som rör direktmarknadsföring.
Förfrågningar och information om ICAs behandling av personuppgifter hanteras av ICA Banken, tel 033-47 47 90.
5. Samtycke till behandling av personuppgifter
Genom att acceptera villkoren för ICA Bonus samtycker kund till den behandling av personuppgifter som beskrivits i punkt 4. Accept av villkoren anses även ske genom registrering av ICA Kort för ICA Bonus. Dina personuppgifter är alltid skyddade. ICA värnar om din personliga integritet. Läs mer om hur i foldern ICAs kort och banktjänster eller på ICA.se.
Hur får du detta till sex A4-sidor?