Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-06-15, 13:06
  #1
Medlem
Slupens avatar
Clinton har kommit med ett drastiskt förslag i en CNBC där han tycker att världen skulle må bättre av ett Ministry of truth som reglerar vilka nyheter som är "sanna" eller inte.

Detta skulle då drivas av antingen USA elle FN.

Citat:
Bill Clinton doesn’t like all the misinformation and rumors floating on the Internet. And he thinks the United Nations or the U.S. government should create an agency to do something about it.

“It would be a legitimate thing to do,” Clinton said in an interview airing Friday on CNBC.


The agency, Clinton said, would “have to be totally transparent about where the money came from” and would have to be “independent” because “if it’s a government agency in a traditional sense, it would have no credibility whatever, particularly with a lot of the people who are most active on the internet.”

http://www.politico.com/news/stories/0511/54951.html

Ännu ett led i den föreslagna linjen med en "världsnyhetskanal" föreslagen på World Economic Forum för att forma opinion eller ett rakt försök till global censur under FN flaggans paroll?
Citera
2011-06-15, 15:55
  #2
Medlem
Steampunk-assholes avatar
Fyfan vad sjukt
Citera
2011-06-15, 18:45
  #3
Medlem
U-Figs avatar
De får nog byta namn på det där "Ministry of Truth" då det redan finns en sådan Wikipedia-sida: Ministry of Truth

Eller vänta lite nu...
Citera
2011-06-15, 20:09
  #4
Medlem
Slupens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av U-Fig
De får nog byta namn på det där "Ministry of Truth" då det redan finns en sådan Wikipedia-sida: Ministry of Truth

Eller vänta lite nu...

Du har helt rätt, Ministry of Truth har uppenbarligen copy right.... Eller vänta lite nu....
Citera
2011-07-09, 00:32
  #5
Medlem
WERYs avatar
Detta blir ju som förr i tiden när religionen bestämde vad som var sant eller falskt. Inte bra alls
Citera
2011-07-09, 01:23
  #6
Medlem
Mr.Ervices avatar
Illuminati?
Citera
2011-07-09, 02:38
  #7
Medlem
Grimmjows avatar
Bill clinton är väl inte aktiv i politiken längre?
Citera
2011-07-09, 03:02
  #8
Medlem
Way awesome idé ju
Vad kan gå fel?
Citera
2011-07-09, 03:36
  #9
Medlem
UtflippaDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grimmjow
Bill clinton är väl inte aktiv i politiken längre?

Hans fru är och hon hävdar att USA håller på att förlora "informationskriget". Vilka andra ondsinta planer smids i det Clintonska palatset, månne?

I övrigt en spännande och totalt katastrofal idé. Rimligen borde Billy boy gå ut med att han är dum i huvudet.

"I want you to listen to me. I'm going to say this again: I did not think at all when I said that. I'm stupid in my head. Take my word for it. And I need to go back to work for the American people. Thank you."

Och namnet 'Ministry of Truth' ger verkligen inte starka vibbar av att något är på sniskan... Det första människor tänker när det ser namnet är självklart "oh, äntligen någon som vågar säga sanningen. De ska jag lyssna på medan jag dricker min latte och är i vägen med min barnvagn".

Citera
2011-07-09, 16:50
  #10
Medlem
Käg Malaxs avatar
Var hittar ni att Bill Clinton själv skulle ha kallat instansen för "Ministry of Truth"? Det står ingenstans i den artikel som länkas i trådstarten och det rör sig rimligen om en liknelse som motståndare till förslaget använt, kanske först här: http://www.infowars.com/bill-clinton...stry-of-truth/. Så dum och obildad att han skulle kläcka ur sig något sådant är Clinton knappast.

Förslaget verkar onekligen oroande när det kommer från en politiker på hög nivå; man undrar vad steget efter att denna instans klarlagt vad de menar vara fakta blir. Vad man skulle kunna önska sig är däremot att fler "seriösa" forskare ägnade tid åt att sakligt bemöta diverse teorier som florerar på nätet. Som det är nu kan konspirationsteoretiker plocka lätta poänger på att ingen "kan" bemöta deras resonemang. I vissa fall säkert med rätta, men i de allra flesta därför att forskarna helt enkelt inte har tid eller anser det mödan värt att debattera med olika slags fanatiker långt under deras kunskapsnivå. Avsätter man statliga medel för ett särskilt institut för sådan verksamhet leder det ofrånkomligen tankarna till ett sanningsministerium, men kanske skulle forskare i stället kunna ägna lite arbetstid då och då åt nätdiskussioner som ett led i den så kallade "tredje uppgiften"?
Citera
2011-07-10, 00:35
  #11
Medlem
UtflippaDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Käg Malax
Var hittar ni att Bill Clinton själv skulle ha kallat instansen för "Ministry of Truth"? Det står ingenstans i den artikel som länkas i trådstarten och det rör sig rimligen om en liknelse som motståndare till förslaget använt, kanske först här: http://www.infowars.com/bill-clinton...stry-of-truth/. Så dum och obildad att han skulle kläcka ur sig något sådant är Clinton knappast.

Väl upptäckt! Det där gick mig obemärkt förbi. Det var för väl att namnet inte var på allvar. Inte än, i alla fall.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback