Citat:
Ursprungligen postat av
Askenar
Det var asymmetriska däck eller vad det nu kallas för, inga rotationsriktningar kunde jag hitta på de.
Nej, jag smörjde inte in de (var på en GDS med lift) dock så byttes bromsoken ut på en verkstad får några veckor sedan så det kanske "hände" något där. När jag satte på mina vinterdäck allra första gången gick gängorna fint på.
Händelsekedjan kan beskrivas så här:
1. Sommardäck på.
2. Beställning av vinterdäck och fälgar
3. Däckskifte från sommardäck till vinterdäck. Hjulmuttrarna gick av och på fint.
4. Vinterdäck på.
5. Byte av bromsok på verkstan, jag gjorde inget arbete. Vinterdäcken tas av och på antar jag.
6. Vintersäsongen är slut och nu ska jag göra ett däckskifte från vinter- till sommardäck. Det var här jag stötte på problem med att skruva på muttrarna.
Tack för tipset förresten!
Asymmetriskt mönster = Oliksidiga, dvs du har en insida och en utsida på däcken (inside-outside) står alltid på asymetriska däck annars är det datum ut mot framsidan av fälgen som gäller, vilket de som lagt på däcken på fälgarna ska ha koll på, så
du kan placera vart du vill på din bil.
När de gäller dina muttrar finns en del olika scenarion gällande vad som kan hänt, men efter många år i yrket nämner jag några av de mest troliga orsakerna.
:
*Slitna gängor Pinnbultar? Slitna gängor i Muttrar? Rost i gängor?
*Tyvärr slarvar många verkstäder, och drar i på muttrar och i bultar, utan att först hitta gängorna några varv, vilket brukar betyda
att godset i muttern eller pinnbulten blir skadade om bult/mutter hamnar fel eller inte passar. Ett stort annat fel är verkstäder som inte drar med moment, vilket betyder att gängorna genom detta kan "stäckas" och på så vis också bli skadade, samtidigt riskerar man att dra sönder godset i konsätet på tex en alufälg som är mer porös än en hederlig stålfälg.
Lösningar:
Antingen har du tur att det räcker med nya muttrar, då godset i muttrarna brukar vara aningen mjukare än i själva pinnbultarna, har du otur så är både pinnbultar och muttrar kass, men det första du ska be en verkstad att testa är att köra med ett gängsnitt på binnbultarna och se om det räcker för att rädda dom, det brukar kunna göra de, om de inte är för illa tilltygade. Eftersom att du ändå fått på muttrarna låter det som att de ska kunna räcka.
Se dock till att verkstaden har koll på vilken storlek och gängstigning gängan har, så det inte blir fel!
Nu vet jag inte vad du har för bil?, men beroende på fälgmodell (orginal vs eftermarknadsfälg) kan det ju ibland hända att du har olika /bult/mutter för sommar-vinterhjul, kan tex röra sig om "öppen mutter" kontra stängd med annan längd, längre bult beroende på tjocklek på fälgens gods, samt andra konsäten konisk vs sfärisk (radius) för att dra några exempel.
I vilket fall som helst ska ju inte detta påverka själka gängan, men ville ändå dra några fel exempel, som man ofta ser både privatpersonen och verkstäder göra fel på.
Mitt tips åk till en däck verkstad och kolla upp gängorna, du vill inte tappa hjul eller riskera att inte få bort dom.