Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-03-06, 14:19
  #13
Medlem
Sahara var väl relativt fuktigare under istiden och årtusendena närmast efteråt, någon gång runt 5000-4000 f Kr eller så blev det betydligt torrare och varmare. Det har varit en liknande förskjutning i öknarna i Centralasien men mycket närmare nutiden. Fram till sådär 1000-1200 e.Kr. var Tarimbäckenet (mellan Tibet och Sibirien) betydligt fuktigare än nu och hade ganska många städer och oaser, sedan blev det torrare och mera ogästvänligt (vilket Sven Hedin kunde berätta om...).
Citera
2016-03-07, 00:37
  #14
Medlem
Jonassons avatar
Ok, nu tror jag att jag förstår jag hur det hänger ihop. I Europa, i Nordamerika och runt Antarktis brukar det ju blåsa från väster. Hade inte tänkt på att det i tropikerna blåser från öster. Ju mer jordaxeln lutar desto mer torr vind från Asien kommer Nordafrika att få istället för fuktig vind från Indiska oceanen.
Citera
2016-03-07, 09:50
  #15
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Gammal och nybumpad tråd där den enda för Historia relevanta delfrågeställningen "Hur hade det påverkat vår historia om det fortfarande varit savann i norra afrika idag" inte alls berörs i diskussionen.

Historia --> Klimat, miljö och geovetenskap
/Moderator
Citera
2016-03-22, 20:39
  #16
Avstängd
Melange5738s avatar
Som det sagts så var människans sena bronsålder-, och järnåldersaktiviteter en kraftigt bidragande faktor till ökenutbredningen i Sahara. En annan, kanske viktigare fråga som rör den naturliga processen är "när Sahara blev torrare än andra motsvarande områden på samma latituder" och det skedde antagligen när Nord-, och Sydamerika kolliderade och bildade en kontinent. Detta förhindrade att vattenströmmarna som förde med sig vatten runt ekvatorn kunde flöda emellan och Afrika fick två typer av klimat: ett tropiskt i söder baseat på havsförhållanden och ett kontinentalt subtropiskt i norr.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback